Ambulanta za stomatološko zbrinjavanje pacijenata s posebnim potrebama

Radiosarajevo.ba
Ambulanta za stomatološko zbrinjavanje pacijenata s posebnim potrebama


Koordinator tog projekta i šef Klinike za oralnohirurške discipline doc. dr. Samir Prohić kazao je Feni da će ti pacijenti biti rađeni u operacionoj sali Klinike, a zbog ograničenosti kapaciteta, u početku će to biti, najvjerovatnije jednom u mjesecu.

"U početku nećemo moći raditi željenim kapacitetom i molimo roditelje i staretelje tih osoba za razumijevanje. Potrebe za ovakvim intervencijama su velike, budući da na državnom nivou još ne postoji medicinsko-stomatološka institucija koja bi se specijalizirano bavila stomatološkom skrbi te ugrožene kategorije pacijenata. Salu u kojoj svakodnevno radimo oralnohirurške operativne zahvate u određenim terminima izuzet ćemo da bismo radili s tim pacijentima", kazao je on.

Docent Prohić naglašava da će organizacije koje vode brigu o osobama s invaliditetom na Kliničkom centru Univerziteta Sarajevo (KCUS) morati pribaviti medicinske nalaze te internističku saglasnost koja je neophodna za operativni zahvat pod općom anestezijom.

Osim oralnih hirurga u stručnom timu Stomatološkog fakulteta za taj projekt bit će angažirani i stručnjaci dječije stomatologije, endodoncije i dentalne patologije (popravka zuba), pa čak i protetičari.

"Zamislili smo da kad pacijenta jednom uvedemo u opću anesteziju timski pokušamo uraditi što više. Prvo ćemo rješavati patološke promjene u usnoj šupljini koje onemogućavaju i otežavaju funkciju žvakanja kod tih pacijenta," kaže on.

Ideja za taj projekt nastala je davno, ali realizacija nije bila jednostavna budući da institucionalno Stomatološki fakultet s klinikama nema kreveta za ležeće pacijente i ne pripada KCUS-u. Zahvaljujući razumijevanju rukovodstva Stomatološkog fakulteta, novcem Fakulteta i dobrim dijelom iz donacija pribavljena je neophodna oprema i prostor Klinike je doadaptiran.

Razumijevanjem Uprave KCUS-a potpisan je ugovor između dvije medicinske institucije te je preciziran način suradnje i usluga za prilično kompleksan rad s pacijentima s invaliditetom u tom projektu.

"Tako je ugovorom regulirano angažiranje anesteziologa i tehničara KCUS-a jer se svaka stomatološka intervencija kod pacijenata s invaliditetom radi uz opću anesteziju", kaže doc. dr. Prohić.

Takvi pacijenti nakon stomatološke intervencije u općoj anesteziji zahtijevaju posebnu njegu zbog čega su u okviru Ambulante formirali postoperativnu njegu u kojoj će oni boraviti pod medicinskim monitoringom nekoliko sati nakon intervencije.

U ugovoru s KCUS-om precizirana je i stavka koja podrazumijeva, u slučaju potrebe, angažiranje usluga Klinike za anesteziju i reanimaciju KCUS-a. Stomatološki fakultet i KCUS ugovorom su regulirali i pristup Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju KCUS-a koja se nalazi u zgradi Stomatološkog fakulteta u slučaju incidentih situacija kod tih pacijenata.

Docent dr. Prohić navodi da je cijelokupan stručni tim Stomatološkog fakulteta s klinikama u tom projekt angažiran bez naknade.

"Dosadašnje razumijevanje Ministarstva zdravstva KS-a i Fonda za zdravstvenu zaštitu KS-a ohrabruje da će se iznaći novac za troškove usluga anesteziloškog tima te potrošnih materijala i medikamenata za kontinuiran rad, kao i za zapošljavanje medicinske sestre na Klinici za oralnohirurške discipline koja je neophodna za kontinuiran i uspješan rad s tom kategorijom pacijenata", kazao je doc. dr. Prohić.

fena

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak