Dragan Bursać: Mogu li sankcije Naftnoj industriji Srbije srušiti Vučićevu prorusku vlast?
"Izgleda će se Srbija opet vratiti na mod sankcija iz 1993. Vratiće se u vrijeme kada se u kuhanim, smežuranim plastičnim bocama švercovao razvodnjeni benzin iz Rumunije. Ali avaj, po Srbiju, Rumunija je ozbiljna država koja je u EU, pa će i šverc biti nemoguć. Očekujte basnoslovne cijene benzina i naftnih derivata kod komšija koliko sutra. Čini se da je kreiranje srpskog sveta, a pod palicom Moskve i ruskog sveta došlo na naplatu."
Piše: Dragan Bursać, za portal Radiosarajevo.ba
Ministarstvo finansija SAD-a sinoć je i zvanično uvelo sankcije Naftnoj industriji Srbije koja je među mnogobrojnim firmama povezanim za rusku naftnu industriju i Gazprom NEFT. Sankcijama su odmah pridružila i Velika Britanija, a vrlo vjerovatno da će to učiniti i zemlje EU i ostatka zapadnog svijeta. Time se Srbija sama dovela u poziciju u kojoj je bila u prvoj polovini devedesetih kada je zbog agresije na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu bila pod energetskim sankcijama UN-a.
Elvedina Muzaferija danas nastupa u spustu: Evo gdje gledati utrku
Ali šta konkretno znače ove sankcije?
Dvostruka priroda sankcija
One su dvojake i odnose se na tvrtke koje posluju ili su u sastavu ruskog naftnog giganta Gazproma, poput srbijanskog NIS-a kome će biti zamrznuta imovina u SAD, ali još važnije, pod sankcije, one američke i britanske će dospjeti pojedinci-imenom i prezimenom koji posluju sa ruskim energetskim sektorom.
Što se tiče ovog prvog, ukratko:
"Sva imovina i udio u imovini firmi navedenih iznad koji se nalaze u Sjedinjenim Američkim Državama ili u posjedu ili pod kontrolom američkih osoba su blokiran…. Osim toga, bilo koji entitet koji je u vlasništvu, direktno ili indirektno, 50 posto ili više od jedne ili više blokiranih firmi, također su blokirani. Sve transakcije američkih osoba ili unutar (ili kroz) Sjedinjene Američke Države koji uključuju bilo koju imovinu ili udjele u imovini označenih ili blokiranih firmi su zabranjene... Ove zabrane uključuju davanje bilo kojeg doprinosa ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od strane, za, ili u korist bilo koje blokirane firme, kao i prijem bilo kakvog doprinosa ili pružanja sredstava, dobara ili usluga od bilo koje takve firme", stoji u pojašnjenju Ministarstva finansija SAD-a.
Drugi dio će tek biti objavljen i to u fromi spiskova imena ljudi koji posluju sa Rusima, a takvih je u Srbiji na desetine, da ne kažem stotine. Primjerice, oni će biti tretirani kao Milorad Dodik i dobar dio rukovodstva RS-a koji su pod američkim i britanskim sankcijama (neće moći putovati, imovina će im biti zamrznuta, a kartično plaćanje onemogućeno).
Zabranjeno preuzimanje teksta bez pismenog odobrenja Redakcije portala Radiosarajevo.ba!
Kuknjava kao odgovor
Vlada Srbije nakon sankcija SAD-a i Velike Britanije očekivano reagovala kuknjavom, pa je tako stiglo i saopštenje da će goriva biti za još tri mjeseca.
"Sa 'Gaspromom' smo u pregovorima o gasnom aranžmanu, bez kojeg nećemo imati grijanje u velikim gradovima niti dovoljno struje", upozorio je premijer Srbije Miloš Vučević, kome su dobrano podrezna krila nakon srbovanja po RS-u na neustavnom danu entiteta i po Crnoj Gori gdje je "izviđao" južne granice srpskog sveta.
Čini se da je upravo to kreiranje srpskog sveta, a pod palicom Moskve i ruskog sveta došlo na naplatu.
Dragan Bursać: "Vulin je došao u Banju Luku da brani Vučića od studenata"
Nema izlaska iz Putinovog kola
Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić odavno je najavljivao da će se ovo desiti, pa ipak nije srpski brod izvlačio iz kremaljskih njedara i razloga je više za to. Prvo, taj izlazak iz Putinovog kola, najčešće se plaća životom-spisak onih koji su popili "prejak čaj" ili se "suviše naslonili na krhak prozor" duži je od telefonskog imenika kakvog ruskog grada. Drugo, Vučić je svjestan da zadnjih pet godina igra na putinističku kartu kod naroda ispranog mozga koji u Putinu vidi pravoslavnog boga-ujedinitelja, kako bi ostao na vlasti.
Ni pusti fakat da srpski građani plaćaju najskuplje gorivo u regionu upravo zbog vjernosti gazdi iz Kremlja, nije puno poremetio ni te građane ni njihovo rukovodstvo.
Sve ovo je najbolje sublimirao Nemanja Milošević iz pokreta Srbija na zapadu kazavši na svom X nalogu:
"Sankcije NIS-e nisu loša vest za Srbiju. Naprotiv. To je loša vest za ruske agente u Srbiji. Ono što je problem to je što su ruski agenti oni koji trenutno upravljaju Srbijom. Ima ih i u opoziciji, naravno."
Paradoks današnje Srbije - draža im je Rusija od sebe same
I upravo je to paradoks današnje Srbije. Od nje sa očekuje da vrati pod svoje svoju sopstvenu naftnu kompaniju, koja joj pripada i da je preotme iz ruskog zagrljaja i sve će biti OK. Ali je Srbija po horizontali i vertikali -od vlasti do opozicije- toliko zaglibila u ruskom blatu i njihovom pitonskom zagrljaju da se svi zajedno plaše od Moskve tražiti ono što je njihovo. Takav kolektivni vid izdaje države nije poznat u modernoj historiji. I Austrijanci su prije Hitlerovog anšlusa više vjerovali svojoj zemlji, nego što to Srbi čine pred Putinom za svoju Srbiju.
Tadić je faktički poklonio NIS Rusima
Ali, vratimo se korak unazad, ovaj podvižnički, submisivni odnos nije od juče. Nesretni Boris Tadić je bio taj koji je Rusima faktički poklonio državnu Naftnu industriju, ne bi li se kako umilio "velikom pravoslavnom bratu", a Vučić je nakon Tome Nikolića samo nastavio ići tim putem.
Podsjetiću vas na pisanje sjajne Snežane Čongradin od prije deset godina o događajima koji su bili sada već daleke 2008:
"Sedam godina nakon prodaje Naftne industrije Srbije ruskoj kompaniji Gaspromnjeft, procenjuje se, po pet puta nižoj ceni od tržišne, zbog navodne podrške Rusije u očuvanju Kosova u granicama Srbije i izgradnje Južnog toka, političari koji su doneli tu odluku nanevši očito ogromnu štetu javnom interesu i imovini građana Srbije - ne snose nikakvu odgovornost. Tadašnja vlast Borisa Tadića, bivšeg predsednika Srbije, lidera Demokratske stranke i Vojislava Koštunice, bivšeg predsednika Vlade Srbije i predsednika Demokratske stranke Srbije, uz pomoć svojih koalicionih partnera, odnosno lidera G17 Plus Mlađana Dinkića i predsednika Socijalističke partije Srbije Ivice Dačića, praktično je poklonila Rusima eksploataciju prirodnih resursa i nacionalnu kompaniju zbog dva obećanja države Rusije od kojih nijedno neće biti ispunjeno – izgradnja Južnog toka kroz Srbiju koji je trebalo da garantuje energetsku stabilnost, i očuvanje Kosova u granicama Srbije."
Dragan Bursać: Hoće li Vučić otvoriti "drugi front" u Bosni, kako bi preusmjerio krizu?
I šta sad?
Dakle, stvar je jednostavna, Rusi su svoju kilavu podršku Srbiji, lobiranje oko Kosova i održavanje nacionalista i neočetnika na vlasti platili u naturi, da ne kažem u nafti.
I šta sad?
Izgleda će se Srbija opet vratiti na mod iz 1993., na vrijeme hiperinflacije, na vrijeme bezvrijednosti ekonomske, moralne i političke-neko će kazati već odavno jeste u tom modu i nikad iz njega nije izlazila. Vratiće se u vrijeme kada se u kuhanim, smežuranim plastičnim bocama švercovao razvodnjeni benzin iz Rumunije. Ali avaj, po Srbiju, Rumunija je ozbiljna država koja je u EU, pa će i šverc biti nemoguć.
Očekujte basnoslovne cijene benzina i naftnih derivata kod komšija koliko sutra. Ali još više, očekuje da će nakon najozbiljnijeg šamara, onog po novčaniku, Vučićev režima poljuljan od strane studenata, početi još jače da se ljulja.
Hoće li pasti? Mirnim putem neće sigurno. Jer nemojte zaboraviti sve te silne ku**e i svi ti silni makroi, svi ti silni kriminalci, starletani i ostali nepismenjavkovići, nisu se iz bijede i očaja uvalili u Beograd na vodi, e da bi sad mirno iz njega otišli u rodne rupe.
* * *
Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Ja mislim" su isključivo lični stavovi autora tekstova i moguće da ne odražavaju stavove redakcije portala Radiosarajevo.ba
NAPOMENA O AUTORSKIM PRAVIMA:
Preuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: "Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu".
Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, isti dan kad je kolumna objavljena, može to isključivo uz pismeno odobrenje Redakcije portala Radiosarajevo.ba.
Nakon dozvole, dužan je kao izvor navesti portal Radiosarajevo.ba i, na najmanje jednom mjestu, objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti tek 24 sata nakon naše objave, uz dozvolu uredništva portala Radiosarajevo.ba, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.