Dragan Bursać: Hoće li građani RS-a znati živjeti bez Dodika na vlasti?

Radiosarajevo.ba
Dragan Bursać: Hoće li građani RS-a znati živjeti bez Dodika na vlasti?
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba / Milorad Dodik

"Ovakav Dodik ne može više participirati u vlasti, a na građanima RS-a je da to prihvate i delegiraju politike koje više ne uključuju laktaškog vožda. Hoće li? E, to je pravo pitanje, jer naviknuti na despotsku ruku teško će naći zamjenu koja će ih tako kvalitetno tlačiti kao što je to Dodik činio u zadnje dvije decenije."

Piše: Dragan Bursać, za portal Radiosarajevo.ba

Srbi bez despota ne znaju šta da rade

Možda bi pravo pitanje bilo: mogu li se bosanski Srbi izboriti sami sa sobom i krenuti putem koji ih ne veže za jednu osobu – nebitno da li se ona zove Milorad Dodik ili nekako drugačije? Jer dugogodišnji, neko će reći i viševjekovni podanički mentalitet, izrodio je gotovo biološku potrebu za surovim vođom u srpskom društvu bez kojeg to društvo ne može funkcionisati. Na koncu konaca, Dodik je samo nastavio jahati narod tamo gdje je zločinac Karadžić stao. Suštinski, ako gledate period od početka devedesetih do danas, bosanski Srbi su imali autarha iznad sebe s više ili manje zločinačkim namjerama, koji je ili zlostavljao sve oko sebe ili svoj narod, a najčešće i jedno i drugo.

Na Zapadni Balkan stigao hladni val i nove snježne padavine: U BiH se očekuje do 25 cm snijega

Na Zapadni Balkan stigao hladni val i nove snježne padavine: U BiH se očekuje do 25 cm snijega

I Milorad Dodik je pokušao na početku svoje vladavine (sjetićete se američkih transportera i "daška svježeg vjetra" Medlin Olbrajt) da imitira nekakvu demokratiju, ali je odmah poslan na klupu za rezerve, što mu je bila opomena. Pa se 2006. vratio kao umiveni Karadžić i vlada do danas.

A zašto sve ovo pričam?

Pa zato što se Miloradu Dodiku (nevezano za zdravstveno stanje o kojem neću pisati) bliži kraj vladavine. Već sada se spekuliše da bi Sud BiH mogao laktaškom vođi ponuditi nekakvu vrstu nagodbe po kojoj bi bio pošteđen zasluženog zatvora ako ode s vlasti. Znajući Dodikov patološki strah od rešetaka, vrlo moguć scenario. Druga opcija je i zatvor i odlazak s vlasti, a treća opcija je sve ono što Dodik projektuje i izmaštava, ali za šta više nema moći – a to je nekakva Balvan-revolucija Vol. 2.

Zabranjeno preuzimanje teksta bez pismenog odobrenja Redakcije portala Radiosarajevo.ba! 

Dodik nema snage za Drugu balvan-revoluciju

Zašto otpada Balvan-revolucija?

Pa zato što Dodik iza sebe nema ni JNA, ni Srbiju, koja se pod naletima studenata zabavila sobom. Čitaj: Vučić je upregao sve snage ne bi li ostao na vlasti i nije mu do Dodika, osim ako mu ovaj ne može nekako pomoći. A ne može, kako se čini. Svaka nominalna podrška iz RS-a Vučiću nailazi na drinski zid, jer se razbija o beogradsku i novosadsku mladost. Pa tako i vlast i tzv. opozicija u Banjaluci djeluju potpuno neusaglašeni s vremenom i prostorom. Kad pružaju podršku Vučiću, ispadaju u očima većine Srba još ljigaviji od samog Vučića i njegovog režima.

Pitanje svih pitanja: Ko će zamijeniti Dodika?

A kad smo kod opozicije u RS-u, pitanje svih pitanja je: ko će odmijeniti Dodika? Hoće li to biti Draško Stanivuković koji je u suštini Dodik za 21. vijek, hoće li to biti Jelena Trivić, koja je radikalnija od Dodika, ili nekakvo treće, prelazno rješenje? Možda neko iz Dodikove porodice za prvu ruku? Ovo je teško za očekivati, jer je povijest pokazala da padom autoritarnog vođe njegova porodica po pravilu prva tone s njim, zato što predstavlja i biološku i povijesnu paradigmu prethodne vlasti. Kladiti se na Igora ili Goricu Dodik danas je poput prelaska iz partizana u četnike 1944. godine. Dakle, propala i naopaka rabota.

Pa je onda na međunarodnoj zajednici da što skorije pronađe "Dodika nakon Dodika". Jer je to od vitalnog značaja, prije svega za bosanske Srbe, koji ne mogu koherentno funkcionisati bez nekakvog, pa makar i izmišljenog vođe.

Dragan Bursać
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba: Dragan Bursać

Državna vlast konačno spremna za nove partnere iz RS-a. Prekasno?

S druge strane, državne vlasti sve više pokazuju da su voljne uraditi ono što su trebale prije dvije godine – a to je formiranje i vođenje vlasti bez SNSD-a i Dodika. Tako je ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i lider Naroda i pravde Elmedin Konaković izjavio, citiram: "Ako SNSD blokira evropski put, treba naći koaliciju na državnom nivou koja će iskoristiti priliku."

Moj Dino, reći će neki, ti si se sjetio krajem decembra 2024. da ima partija i mimo Dodikovog SNSD-a i da Dodik sve vrijeme blokira EU put. No dobro, bolje ikad nego nikad, samo što je u slučaju Trojke ovo zaista teško gubljenje vremena. Jer je Trojka prvo izgubila naše vrijeme zamlaćujući se s Dodikovim i Čovićevim jastrebovima, a drugo i bitnije: ko to garantuje Konakoviću i Trojki da će se išta pitati za manje od dvije godine?

Jednom riječju, koliko sporo idu pravni procesi u našoj državi, može se desiti da ovako politički izubijani Milorad Dodik opet nadživi Trojku koja je u slobodnom padu.

Pa je onda pravo pitanje: koje će to suverenističke političke snage 2026. formirati vlast s Banjalukom? Hoće li to biti nekakva SDA-SDP koalicija i hoće li joj biti miliji, šta znam, PDP od Dodika I SNSD-a?

Hoće li sud završiti svoj posao u 2025?

Do tada, Milorad Dodik treba da se fokusira na jednu i samo jednu tačku, a to je suđenje.

S druge strane, sud, ne ulazeći u meritum provjere Dodikovog zdravlja, treba početi raditi i, još bitnije - završiti svoj posao u narednoj godini, a to povlači sve kombinacije sa početka teksta.

Dakle, ovakav Milorad Dodik ne može više participirati u vlasti, a na građanima RS-a je da to prihvate, procesuiraju i na neki način se izbore za svoju bolju budućnost koja ne uključuje Milorada Dodika. Hoće li? E, to je pravo pitanje, jer naviknuti na despotsku ruku teško će naći zamjenu koja će ih tako kvalitetno tlačiti kao Milorad Dodik u zadnje dvije decenije.

* * *

Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Ja mislim" su isključivo lični stavovi autora tekstova i moguće da ne odražavaju stavove redakcije portala Radiosarajevo.ba

NAPOMENA O AUTORSKIM PRAVIMA:

Preuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: "Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu".

Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, isti dan kad je kolumna objavljena, može to isključivo uz pismeno odobrenje Redakcije portala Radiosarajevo.ba.

Nakon dozvole, dužan je kao izvor navesti portal Radiosarajevo.ba i, na najmanje jednom mjestu, objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.

Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti tek 24 sata nakon naše objave, uz dozvolu uredništva portala Radiosarajevo.ba, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Povezano

/ Najnovije