Dragan Bursać: Hoće li Vučić otvoriti "drugi front" u Bosni, kako bi preusmjerio krizu?

Radiosarajevo.ba
Dragan Bursać: Hoće li Vučić otvoriti "drugi front" u Bosni, kako bi preusmjerio krizu?
Foto: Kolaž / Bursać, Dodik i Vučić

"Plan je u narednim mjesecima, suspenzijom državnih agencija, faktički aktivirati famoznu klauzulu o 'osamostaljenju entiteta' pod izgovorom da se jedino tako čuva dignitet predsjednika RS-a (čitaj Dodika), kako bi se oči međunarodne zajednice, ali i pritisak iz Beograda, preselili u Sarajevo i Banjaluku. A ko ovo ne vidi, ili je naivan ili je aktivan igrač na strani srpskog svijeta."

Piše: Dragan Bursać, za portal Radiosarajevo.ba

Nije trebalo čekati mnogo, a već je srbijanski tiranin Aleksandar Vučić, preko svojih medija, pijuna i telala, počeo smišljati kako da se izvuče iz mišje rupe u koju su ga stjerali studenti u Beogradu i Novom Sadu.

Objavljeni dokumenti pripremljeni za Posebnu sjednicu NSRS: 'Protiv Dodika se vodi montirani proces'

Objavljeni dokumenti pripremljeni za Posebnu sjednicu NSRS: 'Protiv Dodika se vodi montirani proces'

Najave iz fabrike laži

Tako se oglasila "fabrika laži", medij koji je vjerno služio Miloševiću, a danas Vučiću, i na čijim stranicama stoji:

"Bosanski lonac koji već godinama potmulo vri mogao bi u narednim nedjeljama da se približi tački eksplozije s nesagledivim posljedicama po Bosnu i Hercegovinu, Republiku Srpsku (bosanskohercegovački entitet), Srbiju, ali i čitavo naše podneblje."

O čemu se ovdje radi i kako odjednom naprečac "eksplozija bosanskog lonca"?

Zabranjeno preuzimanje teksta bez pismenog odobrenja Redakcije portala Radiosarajevo.ba! 

Čini se da ovdje nije riječ o nekoj pasivnoj, meteorološkoj pojavi, nego o dobro smišljenom planu koji bi se aktivirao kao Vučićev sigurnosni prsluk.

"Sve ovo dešava se u iščekivanju presude Miloradu Dodiku, kojem se pred Sudom BiH sudi zbog krivičnog djela 'neizvršavanja odluka visokog predstavnika BiH', a za što je zaprijećena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora, uz mogućnost zabrane vršenja javnih funkcija", navode Novosti, pripremajući teren za moguću eskalaciju.

Bursać: Novi Sade moje saučešće, Srbija ubija!

Bursać: Novi Sade moje saučešće, Srbija ubija!

A povoda je uvijek dovoljno, ili makar dovoljno, u srpskom svijetu. Ovaj put se nastoji Milorad Dodik pretvoriti u "mučenika" i "žrtvu", a ako to ne bude dovoljno, ide se na plan B kojim se planira ukidanje državnih agencija na pola teritorije BiH.

SIPA raus?

Nezvanično se već na sva zvona priča kako vlast u RS-u kreće na najopasniji politički, ali i sigurnosni put od rata naovamo.

Po tom scenariju (koji nije nemoguć), prvo bi uslijedila zabrana djelovanja SIPA-e, pa Tužilaštva BiH i na kraju Suda BiH na teritoriji entiteta RS. Time bi se suspendirao ustav i zakoni zemlje na 49% njene teritorije. I da se razumijemo, zakonskim setom iz 2022. i 2023. godine, Dodik je već napravio politički habitus koji bi mogao da zaživi u praksi.

Skupština RS-a je donijela pet zakona koji faktički omogućavaju samostalnost entiteta, o čemu pišem godinama, ali se čini da niti međunarodnu zajednicu, niti državne vlasti to pretjerano ne brine. Međunarodna zajednica je odabrala model stabilokratije (nahrani pse i ništa ne diraj), a državne vlasti su uzele Dodika za partnera. I jedno i drugo je pogubno po BiH, jer je Dodik uvijek i stalno igrač srpskog svijeta i Putinov balkanski terenac.

Dragan Bursać
Foto: A. K. / Radiosarajevo.ba: Dragan Bursać

I zato nemojte sumnjati da će se, na mig iz Beograda, Skupština RS-a sad ili u bliskoj budućnosti postaviti kao secesionistička tvorevina – na kraju krajeva, to joj nije strano i to joj je prirodno stanje. Vučićeve odluke se poštuju bez pogovora, a razmišljati o nekoj antivučićevskoj antitezi RS-u, gdje Vučića podržavaju vlast, opozicija, blogeri, vlogeri, mediji i crkva, je suludo.

Pitanje momenta je kad će RS krenuti u proces osamostaljenja (šta god to značilo), kako bi se ulizila Vučiću, a taj moment je baš sada nastupio jer Vučić mora naći fokalnu tačku izvan Beograda, van Slavije i Srbije. I tome služi entitet RS.

Dakle, možemo očekivati suspenziju državnih agencija na pola teritorije BiH, ali možemo očekivati i još nešto:

Opcija koja se aktivno razmatra jeste da NSRS "zabrani predsjedniku RS-a odlaske na suđenja na Sud Bosne i Hercegovine".

Ovo je zapravo ono što Milorad Dodik godinama najavljuje, planira i priželjkuje, ali sada je to sve izvjesnije zbog situacije u kojoj se nalazi i sve skučenijeg prostora za manevriranje.

Sudski proces je pravna i zakonska realnost, koliko god Dodik pokušavao bježati od njega.

Pa se onda stvaranje nove krize, u kojoj će (ponovno) biti obezvrijeđen ustav i zakoni BiH na pola njene teritorije, čini kao sigurna opcija i za Vučića i za Dodika.

Plan je u narednim mjesecima aktivirati famoznu klauzulu o "osamostaljenju entiteta" pod izgovorom da se jedino tako čuva dignitet predsjednika RS-a (čitaj Dodika), kako bi se oči međunarodne zajednice, ali i pritisak iz Beograda preselili u Sarajevo i Banjaluku. A ko ovo ne vidi, ili je naivan ili je aktivan igrač na strani srpskog svijeta.

Historija se ponavlja

Davor Gjenero, hrvatski politolog i politički analitičar, podsjeća kako autoritarni vladar u Beogradu, Aleksandar Vučić, radi isto ono što je u martu 1991. godine uradio njegov prethodnik, prošli protudemokratski vladar Srbije, Slobodan Milošević.

"Kad se 9. marta suočio s ozbiljnim demonstracijama, koje, istina, jesu imale i elemente srpskog nacionalizma (vođa im je bio tada nacionalistički političar Vuk Drašković), izveo je vojsku na ulice, a to izvlačenje vojske na ulice bila je uvertira u agresiju tog režima na Sloveniju, Hrvatsku, pa onda Bosnu i Hercegovinu. Tada je Miloševića bilo moguće zaustaviti unutar Jugoslavije, ali su lideri ostalih republika okrenuli glavu u odnosu na njegovu represiju prema vlastitim građanima. Ubrzo je nacionalističkom strategijom i nuđenjem imperijalističkih rješenja unutar države koja se raspala, Miloševiću uspjelo vratiti podršku tadašnje političke većine u Srbiji i stabilizirati režim", govori Gjenero.

I zato treba biti jako pažljiv. Jer će se sve promjene (političke, geopolitičke, pa i personalne u Beogradu) direktno uticati na stanje stvari u Banjaluci i Sarajevu. Bojovnici srpskog svijeta, sasvim sigurno, neće sjediti skrštenih ruku i čekati da im se izmakne tron ispod stražnjice. I ako se to desi, Podgorica i Banjaluka će biti rezervni položaji. U takvom scenariju, koji nije samo moguć, nego poprilično i očekivan, vlasti BiH moraju shvatiti da će pokušaj razaranja ustavnog tkiva zemlje za početak biti izvjestan. Hoće li ga na vrijeme detektirati i spriječiti – nije samo pitanje od milion dolara, nego pitanje opstanka BiH u kakvom-takvom miru.

Mislim da je svim jasno da se država – od Tužilaštva do državnih agencija – na cijeloj teritoriji mora aktivno uključiti u očuvanje te iste, naše države. Na kraju krajeva, mi debelo plaćamo sve te institucije, zar ne, a nadamo se i mirnoj, evropskoj budućnosti – to nam je obećano?!

* * *

Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Ja mislim" su isključivo lični stavovi autora tekstova i moguće da ne odražavaju stavove redakcije portala Radiosarajevo.ba

NAPOMENA O AUTORSKIM PRAVIMA:

Preuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: "Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu".

Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, isti dan kad je kolumna objavljena, može to isključivo uz pismeno odobrenje Redakcije portala Radiosarajevo.ba.

Nakon dozvole, dužan je kao izvor navesti portal Radiosarajevo.ba i, na najmanje jednom mjestu, objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.

Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti tek 24 sata nakon naše objave, uz dozvolu uredništva portala Radiosarajevo.ba, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije