'Državne' televizije

Radiosarajevo.ba
'Državne' televizije

(Mashup) pjesma za čitanje kolumne:

Piše: Elvis J. Kurtović za Radiosarajevo.ba

Naši učenici 

Kada sam na Facebook stranici svoje bivše škole među mnogobrojnim razrednim slikama pokušao pronaći Kemala Montena kao srednjoškolca ­ naletio sam na ovaj spisak đaka. Jednom od naših učenika očito se dopalo kada je vidio svoje ime i imena svojih drugova i drugarica na spisku ­pa je "lajkao" tu stranicu:


Prvi cvijet na Koševu

Odužio se dan, mimoišle su nas veće snježne padavine u februaru, i nekako se nadamo da bi i proljeće moglo uskoro da nam dođe. Primijetio sam i prvi cvijet koji se pojavio između zgrada u mom komšiluku i snimio ga, trudeći se da budem u trendu i da u "fotografiju ubacim sada veoma popularne elemente selfieja "


Televizija

Nemam TV prijemnik i ne gledam televiziju. Držim se savjeta Milana Tarota koji je rekao: "Televizija je uređaj za redukciju prihoda u kući. Što više gledate televiziju, ­to imate manje para!" Kako nekada "kad sam u gostima" pogledam malo i televiziju, dozvolite da vam "prepričam šta sam vidio" jer pretpostavljam da i vi slabo gledate televiziju, i da ste "više na internetu" čim čitate ovu kolumnu. :)

Televizija je izgubila kulturnu i obrazovnu funkciju koju je nekada imala, a velike "državne" televizije gube trku pred privatnim "komercijalnim" kućama.

Je li to slučajno ili i iza toga "stoji krupni kapital"? Bio sam na moru i slučajno sam gledao jednu emisiju na HRT-u o prijedlogu da se u Hrvatskoj smanji RTV pretplata i tako se "rasterete kućni budžeti". Tamošnji poznati filmski režiser je u nekoliko riječi objasnio zašto se to radi. S malo novaca u budžetu državna televizija će prvo izbaciti domaći igrani program, koprodukciju igranih filmova... i strane televizije će moći bez konkurencije da vrte svoje reprize serija koje su vani davno odgledane i dobivene su za malo novaca...

Tako je u svim državama "u regionu" i čini se da to propadanje državnih televizija, nesnimanje programa na sopstvenom jeziku, s domaćim piscima, glumcima, umjetnicima raznih profila... kao da je "komandovano odozgo"... Slično kao i u drugim oblastima gdje "domaća proizvodnja" kao da namjerno propada jer je to nečiji cilj... 

Evo jedne intrigantne mini­fotogalerije koja otkriva fascinantan broj YouTube pregleda starih dječijih pjesama. Kako nema nove produkcije,­ roditelji i djeca slušaju ove stare pjesme. I ispade da je Dugmetova Mama Kukunka deset puta gledanija od Bosanca, a da je Branko Kockica ozbiljan suparnik Ekremu Jevriću: 

Pogledajte fotogaleriju.

Jedna od tužnih stvari kada je u pitanju naše kulturno naslijeđe je što su mnoge stvari koje se danas čine dragocjene (npr. nastupi Kemala Montena ili Indexa na festivalima "Vaš šlager sezone") obrisane jer je ljudima s televizije trebala traka!?

Nedavno je preminuo poznati režiser Sulejman Kupusović i ispostavilo se da je nešto što je on kao mladić radio, a ispostavilo se da je bilo jako značajno i utjecajno za sarajevski rock i sarajevski humor,­ a to je serija Teversenove bajke,­ obrisano!

Ne postoji...

Pjesma za kraj kolumne

Ako imate vremena, preporučujem vam da obratite pažnju na ovaj "netipični i originalni duet". Opet je kao i u prošloutoračkoj kolumni autor Tom Waits.

Kao inspiracija da je odaberem mi je poslužila rasprava na jednom forumu "zašto momci u kafićima više ne prilaze djevojkama".

U ovoj pjesmi "muški dio dueta" je zaključio iz načina "kako ga ženski dio dueta" odbija da bi mogao još nešto da joj kaže...

Eto momci i djevojke,­ proučite "muški i ženski dio teksta"... i sretno!

:)

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak