Zapatero: Moramo smanjiti energetsku zavisnost
Radiosarajevo.ba

Evropa će izgubiti svoju ekonomsku prednost ako ne smanji ovisnost o plinu i nafti iz uvoza, rekao je u srijedu u Strasbourgu španski premijer Jose Luis Zapatero.
Govoreći europarlamentarcima u Strasbourgu o španskom predsjedništvu EU-om u prvom polugodištu ove godine, Zapatero je kazao da će se Španija fokusirati na ekonomski oporavak.
Tome će pomoći daljnja energetska liberalizacija, stvaranje veza između nacionalnih mreža i promocija električnih automobila, dodao je.
„U posljednjih deset godina, naše iskorištavanje energije naraslo je 9 posto“, rekao je. „Moramo smanjiti ovisnost. Ako ju ne smanjimo, nećemo biti u mogućnosti zabilježiti ekonomski rast“.
Oko 58 posto plina koje koriste evropska kućanstva i industrija dolazi izvan EU-a. Oko 40 posto tog plina uvozi se iz Rusije, 24 posto iz Norveške i 20 posto iz Alžira.
Prvi od dva španska prioriteta je proširiti liberalizaciju energetskih tržišta, što je potez koji je EU započela u martu prošle godine s novim zakonima o razdvajanju energetskih kompanija.
Drugi je postizanje poboljšanih veza između nacionalnih mreža za prijenos plina i struje, što bi poticalo konkurentnost između dobavljača, smanjilo cijene i omogućilo zemljama da pomognu jedne drugima u energetskim krizama.
Evropljani također imaju želju poticati ulaganja u 'pametne mreže' - vrlo sofisticirani kompjuterizirani sistem sposoban izbalansirati fluktuacije u ponudi i potražnji energije.
hina/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.