V. Britanija: 12 uhapšenih u antiterorističkim racijama
Britanska antiteroristička policija saopćila je da je uhapsila 12 osoba u ponedjeljak u racijama u tri grada kako bi zaštitila javnost u jeku strahovanja od terorističkih napada tokom predstojećih praznika.
Pomoćnik policijskog komesara John Yates, vodeći britanski policajac za kontraterorizam, izjavio je da su osumnjičeni uhapšeni u Londonu, centralnom engleskom gradu Stoke-on-Trent i u Cardiffu u Walesu, prenosi AP.
Hapšenja su uslijedila nakon nekoliko sedmica praćenja i ne vjeruje da su povezana s nedavnim urotama protiv evropskih meta, uključujući nedavni bombaški napad u Švedskoj.
Policija je saopćila da je 11 osumnjičenih uhapšeno u ili u blizini svojih domova oko pet sati ujutro, dok su preostali uhapšeni na imanju u centralnom engleskom gradu Birminghamu.
Petorica uhapšenih osoba su iz Cardiffa, četvorica iz Stoke-on-Trenta i trojica iz Londona, saopćila je policija.
Policija je saopćila da su osumnjičeni u dobi od 17 do 28 godiona i da će biti ispitivani pod sumnjom za planiranje, pripremanje ili poticanje terorističkih napada.
To je najznačajnija antiteroristička racija u Velikoj Britaniji od aprila 2009. godine kada je 12 osoba uhapšeno u sjevernim gradovima zbog navodne urote da izvedu bombaški napad u trgovačkom centru u Manchesteru. Ti osumnjičeni su kasnije oslobođeni bez podizanja optužnica, iako su neki od njih kasnije deportovani zbog kršenja imigracijskih zakona.
Yates je izjavio da su posljednja hapšenja uslijedila nakon bliske koordinacije policija u nekoliko raznih gradova.
- To je unaprijed planirana operacija velikog obima pod vodstvom obavještajne službe, koja je uključivala nekoliko raznih policijskih snaga, navodi Yates.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.