Toksični oblak nakon požara u Vilanovi: Karantin proglašen u šest katalonskih gradova

0
Radiosarajevo.ba
Toksični oblak nakon požara u Vilanovi: Karantin proglašen u šest katalonskih gradova
Foto: EPA - EFE / Španske vlasti uvele karantin zbog požara u fabrici bazenske hemije

Toksični oblak formiran nakon velikog požara u fabrici hemikalija za bazene u mjestu Vilanova i la Geltru doveo je do proglašenja karantina u šest katalonskih gradova, saopćile su španske vlasti.

Požar je izbio u ranim jutarnjim satima, oko 2:20, u kompaniji Clim Waterpool, specijaliziranoj za proizvodnju sredstava za čišćenje bazena. U skladištu pogođenom vatrom nalazilo se oko 70 tona hlora – hemikalije koja postaje izrazito opasna i toksična kada dođe u kontakt s vatrom.

Zbog ozbiljnosti situacije, Civilna zaštita Katalonije odmah je aktivirala plan za hemijske incidente PLASEQCAT i poslala hitna upozorenja putem mobilnih telefona stanovnicima pogođenih područja.

Poznat protivnik FK Sarajevo u drugom pretkolu Konferencijske lige

Poznat protivnik FK Sarajevo u drugom pretkolu Konferencijske lige

Kao mjera predostrožnosti, naložen je karantin u gradovima: Vilanova i la Geltru, Sant Pere de Ribes, Cubelles, Cunit, Calafell i centralni dio Roquetes. Stanovnicima je savjetovano da ostanu u zatvorenom prostoru, drže vrata i prozore zatvorenima, te da ne koriste klima uređaje koji bi mogli uvući zagađeni vanjski zrak.

Iako su naredbe o karantinu ukinute u subotu poslijepodne, ranjivim grupama i dalje je preporučeno da ostanu u zatvorenom prostoru dok se situacija potpuno ne stabilizuje.

Užas u Njemačkoj: Dječak pronađen mrtav na igralištu, policija traga za ubicom

Užas u Njemačkoj: Dječak pronađen mrtav na igralištu, policija traga za ubicom

Prema informacijama iz Civilne zaštite, zahvaljujući povoljnim vremenskim uslovima, toksični oblak se većinom usmjerio prema moru, čime je izbjegnuta veća opasnost po gusto naseljena područja. Srećom, nije bilo povrijeđenih.

Vatrogasne jedinice, uključujući 60 vatrogasaca i timove specijalizirane za hemijske intervencije, uspjele su staviti požar pod kontrolu i spriječiti njegovo širenje na susjedne industrijske objekte.

Zbog opasnosti, gradske vlasti Vilanove i la Geltru obustavile su brojne aktivnosti, uključujući kulturni festival La Fira Conte Va, sportske događaje na otvorenom, te rad biblioteka, centralne pijace i ribarnice.

Na terenu su bile i tri jedinice Hitne medicinske pomoći (SEM), dok je lokalna policija nadgledala poštivanje sigurnosnih mjera. Koordinaciju svih aktivnosti predvodio je Centar za vanredne situacije CECAT, u stalnoj komunikaciji s općinskim vijećima i policijom pogođenih gradova.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije