Sud zabranio testove nevinosti zatvorenica

Radiosarajevo.ba
Sud zabranio testove nevinosti zatvorenica

Administrativni sud u Egiptu naredio je u utorak da se obustave prinudni pregledi za utvrđivanja nevinosti zatvorenica u vojnim zatvorima.

„Sud naređuje da se obustavi izvođenje testova radi utvrđivanja nevinosti djevojaka u vojnim zatvorima", saopštio je sudija Ali Fekri. Odluka je donesena u procesu koji je pokrenula Samira Ibrahim, žena koju su vojnici u martu primorali na ovaj pregled nakon što je uhapšena tokom protesta na trgu Tahrir u Kairu.

Organizacije za ljudska prava tvrde da je egipatska vojska sprovela veliki broj ovakvih testova nad zatvorenicama, a aktivisti koji su se u utorak nalazili u sudnici Administrativnog suda u Kairu gromoglasno su pozdravili odluku sudije Fekrija, prenosi Reuters.

Amnesty International
(AI) u izvještaju od kraja juna objavio je da je egipatska vojna vlast priznala da je sprovodila testove nevinosti na demonstranticama, navodeći da je general-major Abdel Fatah al-Sisi opravdao te testove kao način da se zaštite vojnici od eventualnih optužbi za silovanje. To je prvi put da je egipatska vojska priznala sprovođenje ove veoma kritikovane prakse, a Al-Sisi je tada rekao da vojska ubuduće neće sprovoditi slične testove.

Amnesty je ustanovio da je kod 18 žena silom sproveden ovaj test. "Suočavanje žena sa takvim degradirajućim procedurima u nadi da će dokazati da nisu silovane tokom pritvora nema smisla, i nije ništa drugo nego zlostavljanje", rekao je potom generalni sekretar AI Salil Sseti, koji se sastao sa vojnim savjetom."Vlada treba sada da obešteti žrtve i pruži im medicinsku i psihološku pomoć, a i da im se izvini", naglasio je on u saopštenju.

Navodi o ovim testovima prvi put su se pojavili poslije protesta na trgu Tahrir 9. marta, koji su prerasli u nasilne, kada su policajci u civilu napali demonstrante, a vojska upotrijebila oružje da bi raščistila trg. 

Jedna žena, koja je tom prilikom uhapšena, ispričala je Amnesty Internationalu o zlostavljanju, a AI je kasnije izvijestio da je 18 pritvorenih žena natjerano da prođe provjeru nevinosti, i da im je zaprijećeno optužbama za prostituciju. One su uz to i prebijane, a koristili su se i električni šokovi, dodaje se u izvještaju.

Vojni savjet upravlja Egiptom od 11. februara kada je bivši predsednik Hosni Mubarak bio prinuđen da podnese ostavku nakon 18-dnevne masovne pobune. Nakon toga, nastavili su se protesti čiji učesnici zahtijevaju hitno uspostavljanje civilne vlasti, a Egipćanke su više puta u velikom broju protestovale zbog degradirajućeg postupanja vojnika nad ženama.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije