Biden potpisao novi multimilionski paket za Ukrajinu, šalje im i kontroverzno oružje

7
Radiosarajevo.ba
Biden potpisao novi multimilionski paket za Ukrajinu, šalje im i kontroverzno oružje
Foto: EPA - EFE / Joe Biden

Administracija američkog predsjednika Joea Bidena priprema paket naoružanja za Ukrajinu vrijedan 725 miliona dolara (1,3 milijarde KM), rekla su u srijedu dva američka dužnosnika, dok predsjednik u odlasku nastoji ojačati vladu u Kijevu prije nego što napusti dužnost u januaru.

Prema službeniku upoznatim s planom, Bidenova administracija planira osigurati razne protutenkovske sisteme iz američkih zaliha kako bi zaustavila napredovanje ruskih trupa, uključujući mine, bespilotne letjelice, rakete Stinger i streljivo za raketni sistem HIMARS, izvijestio je Reuters, prenosi Hina.

Paket bi također trebao uključivati kasetno streljivo koje se obično nalazi u raketama s vođenim sistemom za višestruko lansiranje (GMLRS) koje ispaljuju HIMARS lanseri, navedeno je u obavijesti u koju je Reuters imao uvid.

Novogodišnje čudo u BiH: Majka Hedija prvog dana 2025. godine rodila tri bebe u tri minute

Novogodišnje čudo u BiH: Majka Hedija prvog dana 2025. godine rodila tri bebe u tri minute

Službena obavijest o paketu oružja Kongresu bi mogla stići već u ponedjeljak, rekao je jedan dužnosnik.

Sadržaj i veličina paketa mogli bi se promijeniti u nadolazećim danima prije očekivanog Bidenovog potpisa.

Popis 200 ključnih meta: 'Pogledajte ovu lokaciju, jedan razoran udar i Rusi su obezglavljeni'

Popis 200 ključnih meta: 'Pogledajte ovu lokaciju, jedan razoran udar i Rusi su obezglavljeni'

To predstavlja značajan porast u odnosu na nedavnu upotrebu tzv. predsjedničke ovlasti za povlačenje (PDA), koja SAD-u omogućuje da koristi trenutačne zalihe oružja za pomoć saveznicima u hitnim situacijama.

Nedavne PDA najave kretale su se od 125 (231,79 miliona KM) do 250 miliona dolara (463,58 miliona KM).

"Procjenjuje se da Biden ima četiri do pet milijardi dolara u PDA-u koje je već odobrio Kongres, a za koje se očekuje da će se iskoristiti prije nego što novoizabrani republikanski predsjednik Donald Trump preuzme dužnost 20 januara.

Sjedinjene Države decenijama nisu izvozile nagazne mine, a njihova upotreba je kontroverzna zbog potencijalne štete za civile. Iako je više od 160 zemalja potpisalo sporazum o zabrani njihove upotrebe, Kijev ih traži otkako je Rusija pokrenula invaziju početkom 2022. godine, s obzirom na to da ih ruske snage koriste na prvim linijama bojišta.

Mine koje bi bile poslane u Ukrajinu su "nepostojane" mine, sa sistemom napajanja koji traje samo kratko vrijeme. To znači da, za razliku od starijih mina, ne bi ostale u zemlji i dugoročno ugrožavale civile.

Prema analitičarima i ratnim blogerima, ruske snage u Ukrajini trenutno napreduju najbržim tempom od početka invazije 2022. godine te su tokom proteklog mjeseca osvojile područje veličine polovine Londona.

Sjedinjene Države očekuju da će Ukrajina koristiti mine na svom teritoriju, iako su se obavezale da ih neće koristiti u područjima naseljenim vlastitim civilima.

Trump je u srijedu imenovao Keitha Kellogga, umirovljenog general-pukovnika koji mu je predstavio plan za okončanje rata u Ukrajini, za posebnog izaslanika za sukob. Brzo okončanje rata u Ukrajini bilo je jedno od glavnih Trumpovih predizbornih obećanja, iako je izbjegavao rasprave o tome kako bi to učinio.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (7)

/ Povezano

/ Najnovije