Marine Le Pen mogla bi 'zakuhati' krizu: Posljedice iz Francuske će osjetiti cijela Europa

5
Radiosarajevo.ba
Marine Le Pen mogla bi 'zakuhati' krizu: Posljedice iz Francuske će osjetiti cijela Europa
Foto: EPA / Marine Le Pen

Francuska konzervativna političarka Marine Le Pen, koja je najavila kandidaturu za predsjedničke izbore 2027., mogla bi pokrenuti krizu u eurozoni, poput one koju je izazvala Grčka, a trajala je veći dio prošlog desetljeća.

Le Pen bi mogla učiniti to tako da sruši francusku vladu nakon što su prošlog ljeta završeni izbori za gornji i donji dom parlamenta.

Trenutno se Europska unija nalazi u nezahvalnom ekonomskom i političkom stanju. Počinje zima, ali je najavljeno da plina ima dovoljno, desni politički pokreti dobivaju na snazi, europski političari slažu strategiju saradnje s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, a i ratovi na Bliskom istoku i Ukrajini dodatno destabiliziraju Stari kontinent.

Zavod MIO/PIO uputio važno obavještenje za penzionere sa prebivalištem u inostranstvu

Zavod MIO/PIO uputio važno obavještenje za penzionere sa prebivalištem u inostranstvu

Le Pen je od ranije poznata po složenim odnosima s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Nije kritizirala aneksiju Krima, već je imala simpatije prema ruskom pripajanju ukrajinskog teritorija. Prije sedam godina, kada je izgubila na izborima protiv trenutnog šefa države Emmanuela Macrona, Putin ju je ugostio u Kremlju. Za vrijeme tog posjeta kazala je da ona, Putin i Trump stvaraju 'novi svjetski poredak' jer dijele iste vrijednosti.

Izglasavanje francuskog budžeta

Ekstremno desna političarka i njezina stranka Nacionalno okupljanje vagaju hoće li glasati protiv budžeta premijera Michela Barniera. Neodobravanje budžeta moglo bi se loše odraziti na financijska tržišta širom Europe, ali i na ionako krhku koalicijsku vladu koja djeluje manje od tri mjeseca, piše Politico.

Šta se dešava u europskoj metropoli? Vlasti ne mogu zaustaviti egzodus stanovništva iz grada

Šta se dešava u europskoj metropoli? Vlasti ne mogu zaustaviti egzodus stanovništva iz grada

'Ako budžet ostane takav kakav jest, glasat ćemo za nepovjerenje', rekla je Le Pen nakon više od sat vremena sastanka s Barnierom u ponedjeljak ujutro. 'Ako vlada padne, predsjednik Republike morat će izabrati novog premijera', dodala je Le Pen.

Vlada je formirana nakon što je predsjednik Macron neočekivano raspisao izbore u lipnju. Tako su i Francuzi izašli na izbore u ovoj ultraizbornoj godini. Blok četiri stranke Novi nacionalni front osvojio je najviše glasova i mjesta u parlamentu - 26,3 posto od ukupnog broja glasova i 188 mjesta - ali im je nedostajalo još 102 kako bi izbjegli koaliciju.

Na drugom mjestu nalazila se koalicija Ensemble s Macronom na čelu i 27 mjesta manje. Stranka Nacionalno okupljanje bila je na trećem mjestu sa 142 mjesta. Parlament se tako razdvojio na tri ljevičarska, centristička i krajnje desna bloka kojima je prioritet rješavanje financijskih problema u zemlji. Le Pen je uvijek govorila da će glasati protiv budžeta ako joj se ne svidi.

Dvije desne frakcije zajedno imaju dovoljno zastupnika da sruše Barnierovu vladu i gurnu zemlju u novu fazu političkog haosa. 'Stav Marine Le Pen je neodgovoran', rekao je bivši premijer Gabriel Attal, Macronov saveznik. 'Ne možete se glavom ili repom igrati budućnošću zemlje.'

'Ako se sutra vlada sruši zbog proračuna, odmah će doći do financijske krize', upozorio je ministar unutarnjih poslova Bruno Retailleau. 'Nemojte misliti da je Francuska zaštićena.'

Prije deset godina velik javni dug Grčke gotovo je srušio eurozonu. Razotkrio je da se krize ne mogu obuzdati u jednoj zemlji te kako nije trebalo puno da ekonomski i bankarski sistemi Portugala, Irske i Španije počnu posustajati. Čak su i velike nacije, poput Francuske i Italije, važne za zdravlje bloka, osjetile udar. Država koja je mogla spašavati one u financijskoj krizi bila je Njemačka s kancelarkom Angelom Merkel, ali danas to nije slučaj. Poznata je izreka da kada Njemačka kihne, cijela Europa se razboli.

Politico piše da Le Pen kritizira proračun kojim se namjerava uštedjeti 60 milijardi eura, a Barnier to planira učiniti tako da stavi više poreze na električnu energiju i odgodi usklađivanje penzija s inflacijom. Pobunila se i protiv neuspjeha u smanjenju potrošnje na birokratiju i medicinsku pomoć za migrante. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (5)

/ Povezano

/ Najnovije