Poljska će održati referendum: Razlog - ograda na granici s Bjelorusijom
![Poljska će održati referendum: Razlog - ograda na granici s Bjelorusijom](https://storage.radiosarajevo.ba/article/508818/871x540/poljska-ograda-bodljikava-zica-granica-rusija-kaliningrad-9nov22-epaefe01.jpg?v1692026712)
Poljska će održati referendum o tome treba li zadržati ogradu na granici s Bjelorusijom, objavio je danas, 14. augusta, na društvenim mrežama ministar odbrane Mariusz Błaszczak.
Referendum će se održati 15. oktobra, a istog dana održat će se i parlamentarni izbori.
Poljski birači odgovorit će na pitanje podržavaju li uklanjanje barijere na granici između Poljske i Bjelorusije, rekao je Błaszczak.
![Beogradski advokat očitao lekciju Gorici Dodik: Dolazite autobusima i pljujete našoj djeci u lice!](https://storage.radiosarajevo.ba/article/579071/300x185/Gorica_milorad_dodik_septembar2021_arhiv.jpg?v1739712585)
Beogradski advokat očitao lekciju Gorici Dodik: Dolazite autobusima i pljujete našoj djeci u lice!
Dok su opozicioni političari ranije kritizirali izgradnju ograde, trenutno, s obzirom na to da je Bjelorusija bliska saveznica Rusije, nema znatnijeg protivljenja ogradi.
U Poljskoj u posljednje vrijeme raste zabrinutost zbog aktivnosti plaćeničke grupe Wagner u Bjelorusiji i sve većeg broja migranata iz kriznih područja koji preko susjedne zemlje žele neovlašteno ući u Europsku uniju.
Poljska je prošle godine 418 kilometara dugu granicu s Bjelorusijom osigurala 5,5 metara visokom ogradom. Unatoč podršci ogradi, opozicija u datumu referenduma vidi izbornu taktiku.
Vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) pod pritiskom je zbog visoke inflacije, strogih zakona o pobačaju i raznih nepotističkih skandala. Čelnik stranke Jarosław Kaczyński u junu je iznio ideju o referendumu paralelno s izborima.
Već postoje tri pitanja važna za PiS o kojima će se glasati u oktorbru: politika prema azilantima EU, (ne)podizanje dobi za odlazak u penziju te pitanje treba li privatizirati određena državna preduzeća.
Opozicija optužuje PiS da referendum koristi za mobilizaciju dodatnih birača za parlamentarne izbore s vlastitim programom.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.