"Paklena sedmica": Na obuci za američki SEAL jedan kandidat umro, drugi u bolnici

1
Radiosarajevo.ba
"Paklena sedmica": Na obuci za američki SEAL jedan kandidat umro, drugi u bolnici
Foto: Američka mornarica / Kandidati tokom "Paklene sedmice"

Kandidat za glavnu specijalnu jedinicu američke ratne mornarice (SEAL) preminuo je nakon završetka 'Paklene sedmice', dok je drugi hospitaliziran u bolnici u San Diegu.

Kandidat za SEAL, čije se ime skriva dok se ne obavijesti obitelj, odveden je u bolnicu Sharp Coronado u Coronadu u Kaliforniji, nakon što je pokazao 'simptome' nakon što je završio brutalnu obuku. Uzrok njegove smrti nije objavljen.

Drugi kandidat, čije ime također nije objavljeno, hospitaliziran je u San Diegu u medicinskom centru mornarice.

Selektor Dario Gjergja odredio 12 košarkaša za večerašnji susret sa Švicarskom

Selektor Dario Gjergja odredio 12 košarkaša za večerašnji susret sa Švicarskom

"Mornari nisu aktivno trenirali kada su prijavili simptome i prevezeni su na hitnu pomoć", stoji u priopćenju mornarice. Nejasno je koje su 'simptome' pokazali, pišu američki mediji.

Obojica su navodno završili "Paklenu sedmicu", četvrtoj po redu u dijelu prve faze osnovnog treninga. To je iscrpljujućih 'pet i pol dana hladne, mokre, brutalno teške operativne obuke s manje od četiri sata sna', kaže mornarica, a kandidati "trče više od 320 kilometara i vježbaju više od 20 sati dnevno".

Inače, mornarica obučava oko 200 do 250 članova SEAL-a godišnje. U dvije decenije njih 17 je umrlo tokom treninga.

SEAL kandidati prolaze kroz 24 sedmice obuke u pet faza, uključujući test fizičke obuke, staze s preprekama, opsežno plivanje i trčanje, borbeno ronjenje, obuku kopnenog ratovanja i druge fizički teške testove.

Mnogi kandidati ne uspiju proći ni Fazu 1.

"Paklena sedmica je ultimativni test čovjekove volje i timskog rada klase", objašnjava američka mornarica.

Jedan od poznatijih slučajeva je i onaj Dereka Lovelacea 2016. godine, koji se utopio tokom vježbe u bazenu. Mučio se da gazi kroz vodu u punoj opremi i navodno je gurnut pod vodu najmanje dva puta. Izgubio je svijest i preminuo. U to je vrijeme bio peti kandidat koji je izgubio svijest u četiri mjeseca tokom vježbe u bazenu... Nakon obdukcije je njegova smrt prvo proglašena ubistvom, ali, nakon jednogodišnje istrage, mornarica je odlučila da neće pokrenuti kaznene prijave.

Jedan od vođa timova u SEAL-u nedavno je preminuo nakon što je povrijeđen tokom treninga u Virginiji. Brian Bourgeois (43) preminuo je nakon što se prebrzo spustio iz helikoptera. Preminuo je nekoliko dana kasnije od zadobijenih povreda.

Jedinica SEAL je nastala nakon Drugog svjetskog rata i trenutno ima 10 timova; 2021. godine je prva žena završila obuku.

Najozloglašeniji tim je SEAL Team 6, koji je ubio Osamu Bin Ladena - poznat kao najbolje obučena i najelitnija snaga u američkoj vojsci.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije