Napušteni brodovi - nijemi svjedoci jedne od najstrašnijih katastrofa ikada
![Napušteni brodovi - nijemi svjedoci jedne od najstrašnijih katastrofa ikada](https://storage.radiosarajevo.ba/article/255337/871x540/sjecanje_indonezija_cunami_aa2.jpg?v1488376236)
Brod PLTD Apungm nekada plutajući generator električne energije, sada se nalazi u provinciji Ache na mjestu udaljenom više od pet kilometara od obale odakle ga je donio snažni cunami tog kobnog 26. decembra 2004. godine. Riječ je o 2.600 tona teškom plovilu koje i danas podsjeća na katastrofu u kojoj je život izgubilo najmanje 230.000 ljudi.
I ribarski čamac na krovu kuće u selu Lamulo, također, u provinciji Ache je još jedan od brojnih svjedoka i podsjećanja na katastrofu. Čamac se i dalje nalazi na kući udaljenoj nekoliko kilometara od vode.
Zemljotres jačine 9,1 stepeni po Richteru pogodio je krajem 2004. godine Indoneziju i izazvao velike valove cunamija koji su pogodili pojas od Sumatre do Somalije u Indijskom okeanu.
Treći najjači zemljotres registriran ikada trajao je skoro deset minuta, a više od 230.000 ljudi je poginulo u 14 susjednih zemalja.
Najteže pogođen region bio je Ache, indonežanska provincija na sjeveru otoka Sumatra, gdje je su valovi cinamija bili i do 30 metara.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.