Blinken i Baerbock razgovarali o Dodiku: 'Izlaže Bosnu i Hercegovinu velikom riziku'
![Blinken i Baerbock razgovarali o Dodiku: 'Izlaže Bosnu i Hercegovinu velikom riziku'](https://storage.radiosarajevo.ba/article/513064/871x540/anna-baerbockanthony-blinken.jpg?v1694799411)
Američki državni sekretar Antony Blinken i ministrica vanjskih poslova Njemačke Annalena Baerbock održali su zajedničku press konferenciju u State Departmentu u Washingtonu.
Razgovarali su o brojnim temama, između ostalog o sigurnosnoj situaciji u Europi i Bosni i Hercegovini.
"Ističemo regionalnu sigurnost u Europi, naročito u Bosni i Hercegovini. Posebno cijenimo vodstvo Njemačke koje se odnosi na ukidanje finansijskih tokova Miloradu Dodiku, predsjedniku bh. entiteta RS.
![Četvrti dan potrage za monstrumom: Objavljen video jezera gdje traže ubicu Emira Selimovića](https://storage.radiosarajevo.ba/article/579076/300x185/dron-jezero-drenova-16feb25-prtscryt.jpg?v1739717493)
Četvrti dan potrage za monstrumom: Objavljen video jezera gdje traže ubicu Emira Selimovića
Blinken je dodao da su razgovarali i o jačanju EUFOR-a u sklopu misije Althea.
"Razgovarali smo o tome kako Europska unija može održati pritisak na aktere koji Bosnu i Hercegovinu izlažu velikom riziku, posebno Dodiku, koristeći sve potrebne alate i jačajući sposobnost misije stabilnosti", dodao je Blinken.
Osim Ukrajine, Blinken je otkrio da su razgovarali o Kini, Iranu, Tajvanu i Ukrajini.
Baerbock je najavila da će sljedeće sedmice prisustvovati Općoj skupštini UN-a s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom u New Yorku.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.