Amerikanci poslali jasnu poruku Trumpu: 'Smatramo Teheran neprijateljskim, ali ovo ne podržavamo'

1
Radiosarajevo.ba
Amerikanci poslali jasnu poruku Trumpu: 'Smatramo Teheran neprijateljskim, ali ovo ne podržavamo'
Foto: EPA - EFE / Amerikanci ne podržavaju Izrael

Dok se spekulacije o tome hoće li se Washington pridružiti izraelskoj operaciji protiv Irana povećavaju, Amerikanci izražavaju neodobravanje načina na koji američki predsjednik Donald Trump rješava pitanja vezana za zaraćene zemlje, prema anketi Economista/YouGova od 13. do 16. juna.

Na pitanje da li "odobravaju" ili "ne odobravaju" Trumpovo postupanje s Izraelom i Iranom, 37% je reklo da odobrava postupanje s oba naroda, dok 44% ne odobrava njegovo postupanje s Izraelom, a 41% ne odobrava njegovo postupanje s Iranom. Trumpov neto rejting odobravanja za Iran iznosi -4, a za Izrael -7.

Anketa je pokazala da 50% Amerikanaca smatra Iran neprijateljem SAD-a, 25% kaže da je neprijateljski, a 5% kaže da je saveznik ili prijateljski.

Znate li kolika je maksimalna dozvoljena brzina na autoputevima bivše Jugoslavije?

Znate li kolika je maksimalna dozvoljena brzina na autoputevima bivše Jugoslavije?

Ipak, većina preferira diplomatiju nad silom. Većina (56%) vjeruje da bi SAD trebale započeti pregovore s Iranom o njegovom nuklearnom programu, uključujući 58% demokrata i 61% republikanaca.

Ovo predstavlja nagli pad protivljenja u odnosu na 2015. godinu, kada se 32% Amerikanaca - a posebno 52% republikanaca - protivilo nuklearnim pregovorima tokom Obamine administracije, napominje YouGov.

UŽIVO | Rat Izraela i Irana: Iran lansirao superteške rakete dugog dometa na Izrael

UŽIVO | Rat Izraela i Irana: Iran lansirao superteške rakete dugog dometa na Izrael

U svim stranačkim linijama, samo 16% Amerikanaca kaže da bi SAD trebale vojno intervenirati, dok se čvrstih 60% tome protivi.

Anketa je pokazala da 36% Amerikanaca smatra Izrael saveznikom SAD-a, dok skoro polovina kaže da je "prijateljski" ili nije sigurna. Deset posto smatra Izrael neprijateljskim, a 6% ga naziva neprijateljem.

Portal Radiosarajevo.ba prati događaje iz minute u minutu - možete pratiti OVDJE - a, više informacija nalazi se i na OVOM LINKU.

/ Anketa

Da li će se SAD i Europa vojno uključiti u sukob Izraela i Irana?
Rezultati

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije