Ruska milicija preimenovana u policiju
Rusija će preimenovati svoju policiju u sklopu velike reforme koja je stupila na snagu radi poboljšanja djelovanja te institucije koja je u centru brojnih skandala nasilja i korupcije.
Nazivana "milicijom" od boljevičke revolucije u oktobru 1917., ruska policija će se ponovno nazivati policijom, prema dekretima koje potpisao predsjednik Dmitrij Medvedev. Osim novog naziva, reforma predviđa do kraja godine za 20 posto smanjiti brojno stanje policije, povišenje plaća i bolji odabir novaka.
Među prioritetnim ciljevima nove policije je borba protiv terorizma, ekstremizma, organiziranog kriminala i korupcije.
Prema ispitivanju izvedenom krajem 2010. blizu polovine Rusa (49 posto) drži da novi zakon ništa neće promijeniti u svakodnevnom radu policajaca, posebno ne u pogledu korupcije.
U januaru je Medvedev izrazio žaljenje zbog sveprisutne korupcije u snagama reda, pošto su za trećinu zločina tog tipa odgovorni policajci, prema službenim statistikama, prenosi Hina.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.