Veliki požar u Novom Pazaru: Vatrogasci se bore sa vatrenom stihijom, poznat uzrok
Prema nezvaničnim saznanjima, do požara je došlo naknadno, nakon što je radnik zadužen za loženje kotla na pelet odložio pepeo, vjerujući da je vatra u potpunosti ugašena.
Pepeo je potom odnesen u prostoriju za odlaganje otpada, koja se nalazi u centralnom dijelu magacinskog kompleksa.
U toj prostoriji je, kako se pretpostavlja, najprije došlo do pojave jakog i gustog dima bez vidljivog plamena, a ubrzo nakon toga razvio se i veliki požar.
Policija na terenu: Aktivirana eksplozivna naprava na Dobrinji
Podsjećamo, vatra je oko tri sata ujutro zahvatila više objekata u Ulici Dimitrija Tucovića, nanijevši ogromnu materijalnu štetu. Po dolasku na teren, vatrogasci su zatekli izrazito gust dim i otežane uslove za ulazak u objekte. U pokušaju da dođu do izvora požara, morali su hidrauličnim alatom razbiti vrata, što je dovelo do naglog ulaska kiseonika i izbijanja snažnog plamena koji se velikom brzinom proširio na susjedne prostorije i magacine.
Komandir Vatrogasno-spasilačke jedinice Novi Pazar izjavio je da je riječ o najvećem požaru koji je grad ikada doživio, ocijenivši ovu intervenciju kao najtežu i najzahtjevniju do sada. Istakao je da je situacija i dalje ozbiljna, ali da je širenje požara stavljeno pod kontrolu, uz naglasak na izuzetnu požrtvovanost svih ekipa angažovanih na terenu.
Požar je u potpunosti uništio fabriku, kamenjaru te više magacina i skladišta repromaterijala, a vatra se u jednom trenutku širila i prema gradskoj toplani.
U akciju gašenja uključene su sve raspoložive gradske službe, a zbog razmjera požara pomoć su pružile i vatrogasne jedinice iz Sjenice, Tutina i Kraljeva, koje su zajedničkim snagama učestvovale u saniranju ove velike vatrene stihije.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.