Sretan ishod nakon 2 godine borbe: Supruga kapetana Bekavca od iznenađenja skoro pala u nesvijest
Nakon mraka uvijek slijedi svjetlo. A jutarnje je svjetlo danas, 9. augusta, obasjalo hrvatskog pomorca, iskusnog kapetana duge plovidbe Marka Bekavca, njegovu porodicu rodbinu, prijatelje, sve kolege pomorce, ali i cijelu Hrvatsku jer je brzinom munje prostrujala vijest da je kapetan Bekavac pušten iz turskog zatvora te je jutros stigao u Hrvatsku.
"Zadovoljni smo. Ma, prezadovoljni i iznenađeni jer nismo očekivali da bi se ovo moglo dogoditi ovako, preko noći. Imali smo neke indicije, ali nismo znali o čemu se tačno radi jer se sve vrijeme sve odvijalo tihom diplomatijom naših institucija", izjavila je njhegova advokatica Jasna Kotarac Jabuka.
U tu su zajedničku saradnju bili uključeni i ministarstva vanjskih i europskih poslova te pravosuđa i uprave, na čelu s Gordanom Grlićem Radmanom i Damirom Habijanom, i premijer Andrej Plenković, i predsjednik države Zoran Milanović, i ambasada Hrvatske u Turskoj predvođena ambasadorom Hrvojem Cvitanovićem, kao i ambasadorov pomoćnik Mario Zadro, dodala je.
Bosna i Hercegovina saznala potencijalne rivale u grupi na Svjetskom prvenstvu
"Moram spomenuti i muftiju Aziza Hasanovića te bivšeg ministra vanjskih poslova i nekadašnjeg ambasadora naše zemlje u Italiji Davorina Rudolfa. Svi su oni jako puno pomogli i također su zaslužni za ovakav sretan ishod. U dvije godine napravili smo pravo čudo, uzimajući u obzir situaciju u kojoj se kapetan Bekavac zatekao. I zato smo sada presretni što je kapetan pušten i slobodan", zadovoljnim je glasom danas kazala advokatica kapetana Bekavca u Hrvatskoj Jasna Kotarac Jabuka za Večernji list, koju su novinari pitali može li reći i štogod o tome kako se kapetan Bekavac nosio s presudom i boravkom u turskom zatvoru.
"Bilo mu je jako teško, posebno zato što je znao da je nevin. Upao je u niz nesretnih okolnosti, bio je u njih naprosto uvučen. No on je izuzetno mentalno jak čovjek, izdržao je sve nedaće, ali mu pritom nije bilo nimalo lako. Tim više što ima dvoje djece, nikada nije bio ni za što kažnjavan, imao je uzornu karijeru i bio je zapravo pred kraj svoje kapetanske karijere kada mu se dogodilo sve to s presudom za doživotnu kaznu. I on je jučer mislio da ga samo premještaju u drugi blok zatvora da bi tek kasnije shvatio da ga se pušta na slobodu", opisala je advokatica Kotarac Jabuka ponešto od onoga što se kapetanu događalo u protekle dvije godine pa sve do jučer.
Dodala je da joj je njegova supruga rekla da se jutros otišao prošetati uz more, a kada joj se jutros pojavio na vratima ona je od iznenađenja skoro pala u nesvijest.
Naime, niko, ni najuža porodica, nije znao da će kapetan biti pušten. Nešto se naslućivalo, mislilo se da će se ići na ponavljanje cijelog procesa, ali o oslobađanju i puštanju na slobodu niko nije znao ništa. Zato je ovakav ishod svima bio pravo iznenađenje, pojasnila je.
Podsjećamo, Bekavac je uhapšen u oktobru 2023. godine u Turskoj i optužen za švercanje 137 kilograma kokaina, nakon što je ta droga pronađena na njegovom brodu Phoenician M u turskoj luci Eregli, a u septembru prošle godine osuđen je na 30 godina zatvora.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.