KFOR na granici Srbije i Kosova: Pogledajte italijanske vojnike kako čamcima patroliraju

2
AA
KFOR na granici Srbije i Kosova: Pogledajte italijanske vojnike kako čamcima patroliraju
FOTO: AA / KFOR

Mirovne snage NATO-a na Kosovu (KFOR) nastavljaju da osiguravaju sigurnost svojim patrolnim aktivnostima u pograničnom području između Kosova i Srbije.

Ekipa Anadolije pratila je aktivnosti kopnene patrole italijanskih vojnika u sastavu KFOR-a u pograničnom području na teritoriji sjevernih opština Zvečan i Zubin Potok, gdje živi pretežno srpsko stanovništvo. Situacija je bila mirna, a uočeni su i vojnici KFOR-a kako čamcima patroliraju jezerom Gazivode u pograničnom regionu.

Guglielmino Esercito, komandant italijanske jedinice, izjavio je za Anadoliju da su patrolne aktivnosti u ​​njegovom regionu izvršene u cilju obezbjeđivanja sigurnog okruženja i slobode kretanja za sve ljudi na Kosovu.

Znate li kolika je maksimalna dozvoljena brzina na autoputevima bivše Jugoslavije?

Znate li kolika je maksimalna dozvoljena brzina na autoputevima bivše Jugoslavije?

"Mi smo dobro opremljeni i dobro obučeni. Naša fleksibilnost pruža nam mogućnost da se suočimo sa svim vrstama izazova u oblasti djelovanja, tako da je KFOR spreman da se suoči sa svim vrstama izazova", kazao je komandant Esercito.

Naoružana grupa Srba koja je 24. septembra u Banjskoj, kod Zvečana, izvela napad na Kosovsku policiju u kojem je poginuo jedan kosovski policajac, uspjela je da uđe i izađe sa teritorije Kosova planinskim putevima u sjevernom regionu. KFOR je nakon tog napada povećao svoje prisustvo i patrolne aktivnosti u pograničnoj regiji.

Srbi na Kosovu u novim problemima: Pod hitno moraju mijenjati tablice na automobilima

Srbi na Kosovu u novim problemima: Pod hitno moraju mijenjati tablice na automobilima

Misija KFOR-a, čiji je mandat u skladu Rezolucijom 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija, trenutno ima više od 4.500 trupa iz 27 zemalja, uključujući 21 članicu NATO-a i 6 partnerskih zemalja.

Turska je 10. oktobra ove godine po prvi put od 1999. godine, od kada je KFOR prisutan na Kosovu, preuzela komandu nad mirovnim snagama NATO-a na period od godinu dana. Dužnost komandanta KFOR-a preuzeo je turski general-major Ozkan Ulutus.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije