Ratni zločini: Odgođeno suđenje S. Hakaloviću
Radiosarajevo.ba
Nastavak obnovljenog suđenja Seadu Hakaloviću, kojem se pred Vrhovnim sudom Federacije BiH (FBiH) sudi zbog zločina nad civilima u mjestu Gostovići - općina Konjic, odgođen je zbog nedolaska svjedoka.
Predsjedavajući Sudskog vijeća Ignjacije Dodik kazao je da se ročište odgađa jer se tri svjedoka koja su pozvana da svjedoče na obnovljenom suđenju protiv optuženog Hakalovića nisu pojavila.
Hakalović je 24. septembra 2010. pred Kantonalnim sudom u Mostaru, oslobođen optužbe da je 23. marta 1993. godine u mjestu Gostovići lišio života jednu osobu, dok je drugu ranio.
U optužnici se navodi da je Hakalović u ranim jutarnjim satima ušao u kuću Jele Rajić i ispalivši rafal iz automatske puške usmrtio Zvonimira Đopu.
Nakon što je Rajić pokušala pobjeći s dvojicom sinova, optuženi joj je nanio teške tjelesne ozljede tako što joj je ispalio rafal u obje potkoljenice.
Nakon što je povrijeđena odvedena u bolnicu u Konjic, Hakalović je nezakonito zatvorio njene maloljetne sinove u podrum jedne kuće.
Na presudu Kantonalnog suda u Mostaru žalbu je podnijelo Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona, nakon čega je, u martu ove godine, Vrhovni sud FBiH ukinuo ovu presudu i naložio ponovno suđenje.
Nastavak suđenja odgođen je za 4. oktobar 2011. godine, javlja Birn Justice Report.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.