Putin na samitu o sigurnosti u Istanbulu

Radiosarajevo.ba
Putin na samitu o sigurnosti u Istanbulu
Ruski premijer Vladimir Putin doputovao je u utorak u Tursku na regionalni samit posvećen sigurnosti i održao je bilateralne razgovore s najvišim dužnosnicima iz Turske i drugim zemalja, a među njima i s turskim premijerom Tayyipom Erdoganom.

Putin i Erdogan sastali su se na doručku prije početka samita u Istanbulu, javljaju ruski mediji.

Samit će biti usredotočen na trenutnu krizu na Korejskom poluotoku izazvanu sjevernokorejskim potapanjem južnokorejskog ratnog broda 26. marta u Žutom moru nedaleko od sporne morske granice dviju Koreja. Tom prilikom je poginulo 46 južnokorejskih mornara.

Putin je najavio da će se tokom dana sastati u Istanbulu s iranskim predsjednikom Mahmudom Ahmadinejadom uoči glasanja u Vijeću sigurnosti UN-a o nametanju novih sankcija Teheranu zbog njegovog nuklearnog programa.

Ruski predsjednik je istaknuo da sankcije ne bi smjele biti "pretjerane".

Ahmadinejad je izjavio u utorak da Iran neće više raspravljati o svom nuklearnom programu ako Vijeće sigurnosti UN-a proglasi nove sankcije protiv njega.

- Već sam rekao da se američka administracija i njeni saveznici varaju ako misle da mogu prijetiti rezolucijom a potom sjesti da bi razgovarali s nama. Takvo što se neće dogoditi, kazao je on na pres-konferenciji u Istanbulu.

Ahmadinejad je upozorio i Rusiju da se ne pridružuje strani neprijatelja Irana.

- Nema velikog problema, ali moraju biti oprezni da se ne nađu na strani neprijatelja iranskog naroda, kazao je Ahmadinejad.

Ruski premijer je u Istanbulu također kazao kako novi plinovod koji će povezivati Rusiju i Bliski istok preko Turske možda neće biti proširen da prelazi preko Izraela, kako je prvotno planirano. Razlog, kako je objasnio Putin, nije u vezi s "tragičnim incidentom" nego je to pitanje ekonomičnosti, budući da je Izrael pronašao plin na vlastitom teritoriju.

- Temeljna stvar je što Izrael možda neće toliko trebati plin, rekao je Putin.

Rusija već snabdijevati Tursku plinom preko plinovoda Plavi tok, koji je stavljen u funkciju 2005. godine, nakon što su dovršeni tuneli ispod Crnog mora. Putin je rekao da bi proširenje tog plinovoda, nazvano Plavi tok II mogao plinom snabdijevati Liban i Siriju.


fena

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije