Pakistan: Ubijen ministar za manjine

Radiosarajevo.ba
Pakistan: Ubijen ministar za manjine

Pakistanski ministar za manjine Shahbaz Bhatti, koji se zalagao za izmjene kontroverznog zakona o blasfemiji, ubijen je u srijedu u Islamabadu dok je išao na posao, kada su napadači otvorili vatru na njegov automobil, saopćila je policija.
   
- Kada je stigao u bolnicu Shifa ministar je već bio mrtav, dok je njegov vozač teško ranjen, kazao je portparol bolnice Asmatulah Kureshi.
   
Policija još nije utvrdila da li je Bhatti, koji je bio član vladajuće Narodne stranke i jedini hrišćanin u pakistanskoj vladi, bio meta napada, ali pakistanska vlada je odmah osudila ovaj napad, javile su agencije.
   
- Ovdje se vodi kampanja koja ima za cilj gušenje svakog liberalnog, progresivnog i humanističkog glasa. Federalna vlada i provincijske vlade moraju oštro osuditi ove ubice da bi spasili samu srž Pakistana, rekao je Faranaz Ispahani, pomoćnik pakistanskog predsjednika Asifa Alija Zardarija.
 
Bhattiju su islamisti ranije prijetili zbog toga što je javno kritikovao strogi zakon o blasfemiji kojim je predviđena smrtna kazna za vređanje islama. Ovaj zakon se našao u centru pažnje u novembru kada je jedna hrišćanka, majka četvoro djece, osuđena na smrt.
   
Još niko nije preuzeo odgovornost za njegovo ubistvo, ali na snimcima koje su prikazale pakistanske televizije na mjestu ubistva su se mogli vidjeti pamfleti s upozorenjem da će ista sudbina zadesiti svakog ko bude kritikovao zakon o blasfemiji. Pamfleti, navodno, pripadaju pakistanskim talibanima, prenijele su agencije.
   
U januaru je ubijen guverner najmnogoljudnije provincije Pandžab Salman Taser koji je oštro kritikovao taj zakon i tražio da predsjednik pomiluje jednog 45-godišnjeg hrišćanina.
   
Njega je ubio jedan od njegovih tjelohranitelja i mnogi Pakistanci su tada veličali ubicu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije