Objektivnost Ustavnog suda dovedena u pitanje

Radiosarajevo.ba
Objektivnost Ustavnog suda dovedena u pitanje

Pravni ekspert Miroslav Mikeš smatra da je objektivnost Ustavnog suda BiH dovedena u pitanje jer su od ukupno devet sudija, troje stranci, a dvoje bivši visoki funkcioneri Stranke demokratske akcije.

On je za "Večernje novosti" ocijenio da Ustavni sud BiH ima nekoliko sistemskih propusta, koji mu ne dozvoljavaju da najefikasnije ispunjava svoju funkciju, te da je nelogično da u Ustavnom sudu BiH, 15 godina poslije potpisivanja Dejtonskog sporazuma, rade strane sudije.

"Time je bitno narušen suverenitet zemlje, jer je riječ o najvišoj sudskoj instanci, koja se bavi pitanjima ustavnog ustrojstva. Niko ne spori stručnost i kredibilitet stranih sudija, ali sve dok BiH ne postigne punu suverenost nad izvršnom, sudskom i zakonodavnom vlasti, ne može biti ravnopravan član Evropske unije i NATO-a", rekao je Mikeš.

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu imenovao je Konstans Gru iz Nemačke, Dejvida Džona Feldmana iz Britanije i Moldavljanina Tudora Pantiru na poziciju međunarodnih sudija u Ustavni sud BiH. Za to nije tražena saglasnost nadležnih institucija Republike Srpske, Federacije BiH i BiH.

Uz njih, u ovoj pravosudnoj instituciji sude i bivši potpredsednik i član Glavnog odbora SDA, Seada Palavrić i Mirsad Ćeman, koji je bio i poslanik ove partije u parlamentu BiH. Sudija Mato Tadić bio je funkcioner Hrvatske demokratske zajednice, dok je razriješeni sudija Krstan Simić, prije imenovanja, bio šef Kluba poslanika Saveza nezavisnih socijaldemokrata u Narodnoj skupštini RS.

"Nijednim propisom nije zabranjeno da bivši politički funkcioneri obavljaju sudsku vlast. Međutim, postoji opravdana sumnja da ljudi iz politike, koji su došli u Ustavni sud BiH, mogu da imaju nekakvu obavezu prema partiji, ili da razmišljaju u skladu sa njenim stavovima, što nije dobro za objektivnost suda", smatra Mikeš.

Premijer RS-a Milorad Dodik više puta je kritikovao rad Ustavnog suda BiH, uz ocjenu da je pod političkim pritiskom i uticajem bošnjačkih političara iz Sarajeva. Vlasti Srpske ocijenile su neprihvatljivom odluku Ustavnog suda BiH o prihvatanju apelacije braće Saliha i Muamera Alijagić iz Trebinja, u predmetu protiv RS i opštine Trebinje, kojom je RS oštećena za deset miliona maraka.

Predsednik Ustavnog suda BiH Miodrag Simović rekao je za "Novosti" da Ustavni sud BiH nije pod uticajem politike.

"Nikada nijedan političar nije pokušao da utiče na moj rad. Jednoglasno smo donijeli 99,2 odsto odluka, kojih je bilo 20.000. Razlika u stavu između sudija je do sada u minimalnom procentu i to, uglavnom, kad je riječ o predmetima koji se tiču nacionalnih interesa", rekao je Simović.

srna

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije