Njemački neonacisti naoružani do zuba

Radiosarajevo.ba
Njemački neonacisti naoružani do zuba

Prema rezultatima izvještaja njemačkog ministarstva unutrašnjih poslova, koje prenosi Der Spiegel, njemački neonacisti su naoružani do zuba raznim vrstama hladnog i vatrenog oružja.

Po podacima istrage, vlasti su u periodu od dvije godine, od 2009. do 2010., zaplijenile 811 komada vatrenog oružja od radikalnih desničara, uključujući puške pa čak i vojno naoružanje. Policija je uz to od ekstremista zaplijenila 40 eksplozivnih naprava, veliki broj biber sprejeva kao i 300 noževa, prenose E-novine.

“Velika količina oružja pronađena u posjedu neofašista dokazuje da se militantna desnica naoružava do alarmantnog nivoa”, kaže Ula Jelpke, portparolka njemačke Ljevičarske partije za Berliner Zeitung. “Posebno zabrinjava sve veći broj pronađenog vatrenog oružja”.

Izvještaj je sačinjen kao odgovor na zahtjev Ljevičarske partije, koja se nalazi u Bundestagu, ministarstvu unutrašnjih poslova. Ovi podaci su objavljeni povodom otkrića neonacističke terorističke ćelije u istočnoj Njemačkoj, odgovorne za devet ubistava imigranata od 2000. do 2006. godine, kao i za ubistvo policajke 2007. godine.

Iako je neonacističko nasilje nešto sa čime je njemačka javnost u velikoj mjeri upoznata, otkriće da je troje ubica uspjelo čak 14 godina izbjegavati hapšenja i neometano izvoditi svoje brutalne akcije je doživljeno kao šok, piše Der Spiegel.

U srijedu je parlamentarni komitet nastavio sa istragom mogućih policijskih grešaka tokom istrage zločina novootkrivene neonacističke bande. Oštre kritike su posljednjih dana upućene Kancelariji za zaštitu Ustava, njemačkoj domaćoj obavještajnoj agenciji, koja se optužuje za neefikasan i nekoordinisan rad koji je doprinio da zločini ostanu toliko dugo nerasvjetljeni.  

Uz detalje o zaplijenjenom oružju kod neonacista, ministarstvo unutrašnjih poslova je također saopštilo da je od 2001. godine 13 ekstremno desničarskih grupa bilo tretirano pod njemačkim zakonom koji zabranjuje stvaranje terorističkih organizacija.  Među imenovanim grupama su Nacionalni pokret vječno vjerni Hesu, Novi NSDAP, Njemačka-antijevrejska borbena asocijacija i Frakcija braon armije.  

Grupa odgovorna za ubistva imigranata Nacional-socijalistički front je tek nedavno stavljena na tu listu.

Pored tri glavna člana ove grupe, od kojih je dvoje izvršilo samoubistvo dok se jedna članica predala policiji, zvaničnici sumnjaju da je još nekoliko ljudi podržavalo rasističku bandu. U utorak je policija uhapsila još jednog muškarca za koga se sumnja da je povezan sa ćelijom. Ralf Voleben, bivši zvaničnik ekstremno desničarske Nacional demokratske partije (NPD), je osumnjičen da omogućio pištolj i municiju triju.   

Uve Landhart, bivši član ekstremno desne Nacionaldemokratske partije (NPD), čiju zabranu traže mnogi njemački političari, prije nekoliko dana je rekao da NPD nije nikakva partija, „već jedno rasističko kriminalno udruženje”.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije