Michelle Obama u iznenadnoj posjeti Haitiju

Radiosarajevo.ba
Michelle Obama u iznenadnoj posjeti Haitiju
Prva dama Sjedinjenih Američkih Država Michelle Obama stigla je u utorak na Haiti u iznenadnu posjetu tokom koje se susrela s predsjednikom Rene Prevalom te s njim razgovarala o pomoći Washingtona s početkom kišne sezone.

Po slijetanju aviona ona je prešla u helikopter kako bi obišla glavni grad uništen u potresu 12. januara, saznaje se iz haićanskog vladinog izvora.

Izvještač agencije AFP je naveo da je ona bila u društvu Jill Biden, supruge američkog potpredsjednika Joea Bidena.

Helikopter je zatim sletio u vrt Nacionalne palače gdje su ih dočekali Rene Preval i haićanska prva dama Elisabeth Preval, javila je agencija.

Bijela kuća je u saopćenju objasnila kako je cilj ove posjete da se naglasi "američko angažiranje" na pomoći Haitiju u obnovi prije početka kiša i uragana.

Brojne nevladine organizacije i agencije UN-a se plaše nove humanitarne katastrofe s dolaskom kiša, jer su ljudi koji su u potresu ostali bez kuća posebno ugroženi u svojim šatorima i kolibama.

Nakon što je rasporedio 20.000 vojnika, Washington je dao milione dolara za ovu zemlju i uputio desetke saradnika američke agencije za razvoj (USAID).

Prema izvještaju USAID-a, skoro 1.000 nevladinih organizacija je prisutno na Haitiju.

fena

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije