Kurdi prijete bojkotom parlamentarnih izbora

Radiosarajevo.ba
Kurdi prijete bojkotom parlamentarnih izbora

Prokurdska Partija mira i demokratije zaprijetila je da će bojkotirati predstojeće parlamentarne izbore jer je izborna komisija brisala nekoliko njenih kandidata za poslanike zbog sumnjivih veza s kurdskim pobunjenicama koji se bore za autonomiju svoga naroda.

Na udaru se našlo 12 od ukupno 60 kandidata za poslanike, koji su ranije osuđivani zbog navodnih veza sa zabranjenom Radničkom partijom Kurdistana (PKK) koju u Turskoj već duže vrijeme optužuju za terorizam i separatizam.

"Predstojeći izbori će biti nedemokratski. Bolesna demokratija u Turskoj je ovim potezom pretrpjela težak udarac", rekao je jedan od lidera Partije mira i demokratije Selahatin Demirtas i dodao da ta stranka razmatra mogućnost bojkotiranja parlamentarnih izbora koji su zakazani za 12. juna, prenijele su agencije.

Prokurdska Partija mira i demokratije je sada najveća prokurdska stranka u zemlji i ima 20 od ukupno 550 poslanika u parlamentu. Njeno rukovodstvo često optužuju u Ankari da održava veze i podržava PKK, što u toj stranci demantiraju.

Kampanja za parlamentarne izbore je već počela. Prema najnovijim procjenama, vladajuća Partija pravde i razvoja premijera Tayyipa Erdogana će ponovo uvjerljivo pobijediti i moći će sama formirati vladu.

U Turskoj, koja ima više od 70 miliona stanovnika, više od 12 miliona su Kurdi koji pretežno žive u jugoistočnoj Anadoliji.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije