Kacin i Ahmetović razgovarali o viznoj liberalizaciji

Radiosarajevo.ba
Kacin i Ahmetović razgovarali o viznoj liberalizaciji
Poslanik u Evropskom parlamentu i potpredsednik delegacije za odnose s jugoistočnom Evropom Jelko Kacin danas je u Bruxellesu razgovarao s ministrom sigurnosti BiH Sadikom Ahmetovićem o viznoj liberalizaciji koja se očekuje za BiH i Albaniju.

Kacin je naveo da je Albanija ove sedmice napravila političke poteze kojima se udaljila od skorog dobivanja bezviznog režima, a na BiH ostaje da bude primjer Albaniji i Kosovu.

Međutim, sudeći prema trenutnoj dinamici i tempu implementiranja reformi, Kacin je ocijenio da je vizna liberalizacija za BiH moguća u decembru 2010:

"BiH može doći do ukidanja viza ove godine ako bude odlučna i dosljedno ustrajala u ispunjavanju svih uvjeta iz mape puta."

Razgovarali su i o petnaestogodišnjici genocida u Srebrenici 11. jula 2010. te o međunarodnom prisustvu sa zapadnog Balkana i šire na obilježavanju ove godišnjice.

Kacin će u petak učestvovati u radu konferencije političke grupe ALDE u Sarajevu, a u subotu će prisustvovati kongresu Liberalno demokratske stranke, saopćeno je iz Ureda Jelka Kacina.

fena

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije