Jemen: U trodnevnim borbama ubijeno više od 60 ljudi
Više od 60 ljudi ubijeno je u trodnevnim borbama u jemenskoj
prijestolnici između moćne opozicijske plemenske konfederacije Hashid i
snaga lojalnih jemenskom predsjedniku Aliju Abdullahu Salehu, javile su u
četvrtak agencije iz Sane.
Liječnici u jemenskoj
prijestolnici, međutim, navode da ne mogu ništa kazati o žrtvama u
sukobima u četvrtak, jer služba hitne pomoći nije bila u mogućnosti
pristupiti predgrađu Al-Hasaba, sjeverno od Sane, gdje šeik Sadeq
al-Ahmar, koji se nalazi na čelu moće Hashida konfederacije opozicijskih
plemena, ima svoju bazu, prenosi agencija AFP.
"Tijela su još
razbacana u Al-Hasabi, a ambulantna vozila ne mogu pristupiti zbog
opasne tamošnje situacije", rekao je neimenovani medicinski dužnosnik
francuskoj novinskoj agenciji.
Najmanje još 15 ljudi je ubijeno u
borbama tokom noći na četvrtak, naveli su liječnici i dodali da nova
brojka treba biti dodana ranijoj cifri od 47 ubijenih u utorak i
srijedu.
Stanovnici tog predgrađa tvrde da su borbe u četvrtak
bile najžešće do sada, jer su se uključile specijalne snage lojalista -
snaga lojalnih predsjedniku Selehu koje su prošle obuku američke vojske
kao dio "rata Washingtona protiv terorizma".
S druge strane,
tisuće naoružanih pripadnika plemena su na putu ka Sani kao pojačanje
Ahmarovim snagama, navodi izvor iz redova opozicijske plemenske
konfederacije Hashid.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.