Istanbul: Silajdžić učestvovao u radu Konferencije o Somaliji

Radiosarajevo.ba
Istanbul: Silajdžić učestvovao u radu Konferencije o Somaliji
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić učestvovao je u subotu u Istanbulu u radu Konferencije o Somaliji gdje je prisustvovao na poziv premijera Republike Turske Recepa Tayipa Erdogana i generalnog tajnika UN-a Ban Ki-moona koji su kopredsjedavajući ove konferencije.

Silajdžić je tokom obraćanja, između ostalog, istakao da je BiH za manje od petnaest godina prešla težak put od zemlje koja je preživjela najgore zločine protiv civilnog stanovništva u Evropi od Drugog svjetskog rata do aktivnog učesnika u međunarodnim mirotvornim operacijama.

Ponovio je spremnost BiH da primjeni svoja iskustva na tom putu u svim mirovnim procesima u svijetu, uključujući i činjenicu da se BiH uspjela, u tako kratkom periodu, transformisati iz svakodnevne teme u Vijeću sigurnosi UN-a do nestalne članice tog tijela.

Nakon završetka plenarnog dijela Konferencije, Silajdžić je imao poseban sastanak s Erdoganom, Ban Ki-moonom, predsjednikom Somalije Sharifom Sheikhom Ahmedom, ministrom vanjskih poslova Turske Ahmetom Davutogluom, ministrom vanjskih poslova Francuske Bernardom Kouchnerom te generalnim tajnikom Organizacije islamske konferencije Ekmeleddinom Ihsanogluom.

Pored Somalije, tema ovog susreta je bila aktuelna situacija u BiH uključujući napredak zemlje ka euro-atlanskim strukturama. S tim u vezi, Silajdžić se u razgovoru s Kouchnerom posebno osvrnuo na pitanje bezviznog režima za BiH te na potrebu što skorijeg stavljanja zemlje na bijelu Schengen listu.

Silajdžić u nedjelju putuje u New York gdje će u ponedjeljak predstavljati BiH na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a, saopćeno je iz kabineta predsjedavajućeg Predsjedništva BiH.
fena

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije