Haaški tribunal tvrdi da nema istrage protiv C. del Ponte

Radiosarajevo.ba
Haaški tribunal tvrdi da nema istrage protiv C. del Ponte
Iako je jučer britanski „Guardian“ javio, a mnogi mediji prenijeli informaciju, da je Haški tribunal pokrenuo istragu protiv bivše glavne tužiteljice Carle del Ponte, danas je ta tvrdnja demantirana u ovom sudu.

U saopštenju Trubinala navodi se kako je Sudsko vijeće naložilo imenovanje prijatelja suda koji bi istražio moguća zastrašivanja i pritiske nekih istražitelja Tužiteljstva. Prijatelj suda trebao bi istražiti i tehnike kojima su se oni služili kako bi dobili preliminarne pisane izjave svjedoka, prenio je RTRS.

„Guardian“ je objavio vijest da je Haški sud u srijedu naložio pokretanje nezavisne istrage o postupcima Carle del Ponte i još dvoje uglednih aktivnih tužitelja suda nakon žalbi svjedoka da su bili uznemiravani, potplaćivani i zlostavljani, kao i da su dokazi koje su pribavili bili protuzakonito mijenjani.

Carli del Ponte se na teret, navodno, stavlja nehumano ponašanje prema svjedocima u slučaju protiv prvog čovjeka srpskih radikala Vojislava Šešelja.

Britanski list jučer je pisao da su neki od svjedoka su kako su ih istražitelji zastrašivali i pod pritiskom tražili dokaze od njih. Tužiteljstvo je navodno njihove izjave dobilo na ilegalan način, prijetnjama, zastrašivanjem ili potkupljivanjem, istakao je u izjavi jedan od sudaca na Šešeljevom suđenju. Jedan svjedok iz Srbije navodi kako mu je ponuđen vrlo dobro plaćen posao u SAD-u, u zamjenu za svjedočenje koje bi išlo na ruku tužiteljstvu.

Del Ponte osumnjičena za prijetnje svjedocima u slučaju Šešelja

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije