Francuski sud odobrio istospolne brakove

Radiosarajevo.ba
Francuski sud odobrio istospolne brakove

 

Ustavni sud Francuske je presudio da se zakonom kojim se legalizira istospolni brak i usvajanje djece u takvom braku ne krši ustav te zemlje. Ustavni sud je donio ovakvu presudu nakon što je desničarska partija UPM zatražila da se procijeni ustavnost legaliziranja istospolnih brakova i usvajanje djece u takvim bračnim zajednicama.

Navedeni zakon parlament Francuske je usvojio 23. aprila ove godine, ali je za njegovo stupanje na snagu potreban potpis aktuelnog predsjednika Francuske Francois Hollandea. Očekuje se da će predsjednik Hollande potpisati navedeni zakon već u subotu.

U presudi suda se navodi kako usvajanjem navedenog zakona ne znači i "direktno pravo na usvajanje djeteta", napominjući kako će "pravo djeteta" biti dominantan faktor prilikom usvajanja. Prema pisanju francuskih medija, pitanje istospolnih brakova je podijelilo Francusku koja je sekularna država, ali sa dominantnim katoličkim stanovništvom.

Nakon donošenja navedenog zakona na protestima diljem zemlje nerijetko je učestvovalo i više stotina hiljada građana, podsjetila je agencija Anadolija.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije