Dalaj-lama najavio da se povlači iz političkog života

Radiosarajevo.ba
Dalaj-lama najavio da se povlači iz političkog života

Tibetanski duhovni vođa Dalaj-lama najavio je u četvrtak da planira povlačenje s funkcije šefa tibetanske vlade u egzilu, ocjenivši kako je došlo vrijeme da prepusti svoje mjesto nekome novom "slobodno izabranom" vođi.

"Moja želja za prenošenjem vlasti nema nikakve veze sa željom da se odreknem odgovornosti", rekao je Dalaj-lama u govoru u Dharamsali, na sjeveru Indije, gdje žive Tibentanci u egzilu.

"To je za dugoročno dobro Tibetanaca, a ne zato što se osjećam obeshrabrenim", rekao je on.

Ovaj 75-godišnji duhovni vođa Tibetanaca u egzilu, dobitnik Nobelove nagrade za mir, dodao je da će tražiti amandman koji će mu dozvoliti da napusti svoje političke funkcije u martu na sljedećoj sjednici tibetanskog parlamenta.

Glasnogovornik Dalaj-lame je još u novembru prošle godine najavio njegovu namjeru da se povuče s mjesta šefa tibetanske vlade u egzilu, kako bi smanjio svoje obaveze i svoju zvaničnu ulogu, ali ne bi napustio ulogu duhovnog vođe.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije