Stručnjaci pojasnili kako razlikovati pravu od lažne aplikacije Temu

1
Radiosarajevo.ba
Stručnjaci pojasnili kako razlikovati pravu od lažne aplikacije Temu
Foto: Pexels / Pazite se u komunikaciji na internetu

MUP bosanskohercegovačkog entiteta Rs upozorio je građane na pojavu lažne aplikacije pod imenom „Temu“ (Temu) preko koje prevaranti prikupljali podatke o platnim karticama i drugim ličnim podacima korisnika.

Dragana Vujić, inspektor za visokotehnološki kriminalitet entitetskog MUP-a, za medije iz entiteta Rs je navela kako da korisnici razlikuju pravu od lažne aplikacije. Na takvo pitanje, kaže Vujić, nije lako dati jednostavan odgovor.

"Najosnovnije na šta treba da građani obrate pažnju jeste da se Temu aplikacija preuzima iz zvanične prodavnice aplikacija, Google Play ili App Store. Bilo koja prodavnica koja se oglašava na zvaničnoj prodavnici aplikacija mora proći odgovarajuće sigurnosne provjere. Tako isto Temu je prošao sigurnosne provjere i ima certifikat o sigurnosti kada su u pitanju mobilne aplikacije“, izjavila je Vujić za ATV.

Iskaz profesorice fizičkog iz Ribnikara: "Rekle su mi vidite kako smo lijepe i onda su ubijene..."

Iskaz profesorice fizičkog iz Ribnikara: "Rekle su mi vidite kako smo lijepe i onda su ubijene..."

Isto tako, koristi se svojevrstan https protokol, upravo taj protokol koji ima s u svom nastavku znači secure, odnosno, svojevrsnu sigurnost. Lažne stranice su obično na httpt i nemaju slovo s, dakle secure ili sigurnost.

"Osim toga, ono što je značajno je da se malo više posveti pažnja čitanju, šta nudi određena aplikacija. U toj aplikaciji pogledaćete ocjene, recenzije, svaka aplikacija ima recenzije koju daju korisnici. Obično lažne aplikacije imaju sve dobre ocjene i obično su to neke automatske recenzije, što može biti čudno. Kada su u pitanju prave aplikacije, tu ima i dobrih i loših recenzija", istakla je Vujić.

Kada korisnik otvori originalnu Temu aplikaciju primjetit će da se na dnu aplikacije nalaze svi bitni podaci, od kontakta u slučaju problema do adrese. U slučaju da korisnici primjete bilo kakvu zloupotrebu, mogu kontaktirati korisničku podršku, ali isto tako, mogu robu i reklamirati, što sa lažnim aplikacijama nije slučaj

Građani budite oprezni: Lažna aplikacija Temu sakuplja podatke o karticama

Građani budite oprezni: Lažna aplikacija Temu sakuplja podatke o karticama

Ona kaže da je Temu aplikacija koja je posebno popularna među građanima BiH, zato što je nešto novo, tačnije, online trgovina gdje se nudi široka lepeza radnih proizvoda po povoljnim cijenama te postoji mogućnost besplatne dostave.

Plaćanje se vrši online, kada izvršite narudžbu, ostavite podatke o vašoj platnoj kartici, a to je ono do čega prevaranti nastoje da dođu.

"Stoga nas ne čudi pojava lažnih aplikacija putem kojih oni nastoje doći do podataka platnih kartica građana", rekla je Vujić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije