Alarmantno u Mostaru: Traži se vanredna sjednica Gradskog vijeća zbog požara na deponiji

2
Radiosarajevo.ba
Alarmantno u Mostaru: Traži se vanredna sjednica Gradskog vijeća zbog požara na deponiji
Foto: Fena / Gradsko vijeće Mostar

Gradski odbor SDP-a BiH Mostar zatražio je u utorak, 23. juna, na inicijativu koju je uime ovog kluba vijećnika podnio Sanel Žuljević, sazivanje vanredne sjednice mostarskog Gradskog vijeća.

Razlog je, kako kažu, "alarmantno stanje u Mostaru kada je u pitanju komunalna usluga odvoza otpada i njegovog zbrinjavanja na deponiji."

"Tražimo da se na sjednicu pozovu direktori JP 'Komunalno' i JP 'Deponija' koji treba da podnesu izvještaj o trenutnom stanju u ova dva poduzeća i o uzrocima koji su doveli do toga da ulice Mostara budu sedmicama zatrpane smećem, a što je za posljedicu imalo i katastrofalni požar na deponiji Uborak-Buđevci", poručuju iz SDP-a.

Likvidacija u kafiću u Beogradu: Ko je ubijeni Darko Vesković i kakve veze ima sa BiH?

Likvidacija u kafiću u Beogradu: Ko je ubijeni Darko Vesković i kakve veze ima sa BiH?

Iz SDP-a BiH također traže da se pozove protupožarni inspektor MUP-a HNK-a koji će predočiti izvještaj o uviđajima prethodnih požara na deponiji, kao i preliminarni nalaz izvršenog uviđaja na deponiji Uborak-Buđevci koji će biti obavljen narednih dana kada se za to steknu uvjeti, kao i predstavnik Zavoda za javno zdravstvo HNK-a koji će predstaviti njihova saznanja o malignim oboljenjima u gradu za koje se pretpostavlja da su posljedica neadekvatnog upravljanja deponijem te o posljedicama koje će ovaj požar imati na građane grada Mostara, ali i na floru, faunu, a pogotovo na zasade voća i povrća.

Od gradonačelnika i nadležnog odjela očekuju da pripreme kratkoročni plan za promptno rješavanje problema zbrinjavanja otpada nakon požara, te dugoročni plan konačnog rješavanja komunalnih problema u gradu.

Alarmantno upozorenje iz Mostara: "Prijeti eksplozija metana koja bi zbrisala okolna naselja"

Alarmantno upozorenje iz Mostara: "Prijeti eksplozija metana koja bi zbrisala okolna naselja"

Podsjetimo, požar je u ponedjeljak ujutro, 22. juna, izbio na deponiji Uborak, a u gašenje su se, uz vatrogasce, uključili vojska i air-tractori. Vatra se s deponije proširila na zgrade javnog poduzeća, a u jednom trenutku svi su evakuirani iz kruga deponije zbog opasnosti.

Grad Mostar proglasio je vanredno stanje i izdao upozorenje građanima zbog onečišćenog zraka, posebno stanovnicima naselja koja se nalaze uz deponiju.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije