Staša Košarac o izvozu mesa u Tursku i zalihama za našu zemlju
![Staša Košarac o izvozu mesa u Tursku i zalihama za našu zemlju](https://storage.radiosarajevo.ba/article/370589/871x540/vijece_ministara_bih_stasa_kosarac_AK_17mar20_RSA.jpg?v1584449436)
Danas je održana 5. vanredna sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.
Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH nakon sjednice je kazao da se ne može tačno precizirati koliko će trajati ova situacija, a ovrnuo se i na izjave Mirka Šarovića o izvozu mesa u Tursku.
"To je klasično politikanstvo, simptomatično je da u teškim trenutcima, kada treba da brinemo o zdravlju svakog čovjeka u BiH imamo plasiranje neistinitih vijesti. Vodimo računa je o domaćim kapacitetima. Briga nam je da obezbjedimo kapacitete mesa za unutrašnjih konzum za našu zemlju. Isto tako želimo da poštujemo i međunarodne ugovore, kao što je ugovor sa Turskom. Tako da ćemo voditi računa i o unutrašnjem konzumu i izvozu"; kazao je Košarac.
On je istaknuo da neće nikoga kritikovati niti favorizovati i dodao je i da su naslijedili model da samo jedna klaonica u BiH radi taj posao, a prema njegovim informacijama ima ih više u BiH.
"Onog trenutka kada dobijemo oficijelne podatke od nadležnih institucija o tome koje još klaonice ostvaruju mogućnost da rade ovaj posao, ako ispune sve uslove, uvest ćemo i njih"; rekao je Košarac.
Suština je da se obezbijedi razvoj kapaciteta u našoj zemlji.
"Identična je situacija i sa izvozom pilećeg mesa iz naše zemlje. Nije vrijeme da pričamo o ovome, ali u trenutku kada se Mirku Šaroviću raspada stranka(op.a. SDS), ne može da uđe u prostorije stranke u Bijeljini, on se navodno brine o bh. privredi", kazao je Košarac.
Svako šest sati dobijamo informaciju o eventualnim problemima u trgovini, već se uočavaju problemi.
"Osjetit će se problemi definitivno. Razvili smo grupu koja će se baviti posljedicama ove situacije, razgovarat ćemo sa entitetskim vlastima sve s ciljem da zaštittiom našu proizvodnju, ali i da osiguramo spoljno trgovinsku razmjenu", rekao je Košarac.
Bilo je priče na sastanku predstavnika privrednih komora o zabrani izvoza sredstava za dezinfekciju.
"Mislim da ćemo moramo voditi računa i o ovom segmentu. Nismo skloni još uvijek donositi takve odluke, ali ako bude bilo potrebe mi ćemo u skladu sa potrebama donositi odluke"; zaključio je Košarac.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.