Na Knežak izvoru otvoreno spomen-obilježje Halidu Bešliću: "Nisi dao da se izvor zamuti"

1
Radiosarajevo.ba
Na Knežak izvoru otvoreno spomen-obilježje Halidu Bešliću: "Nisi dao da se izvor zamuti"
Foto: Društvene mreže / Spomenik Halidu Bešliću

Na čuvenom Knežak izvoru u Knežini u nedjelju, 28. juna, je svečano otvoreno spomen-obilježje posvećeno legendarnom pjevaču Halidu Bešliću, čovjeku koji je pjesmom "Romanija" rodni kraj učinio prepoznatljivim širom regiona.

Svečanosti su prisustvovali članovi porodice, među kojima i Halidov sin Dino Bešlić, brojni prijatelji, poštovaoci njegove muzike, mještani Knežine i gosti koji su se okupili kako bi odali počast jednom od najvećih umjetnika narodne muzike s ovih prostora.

Na spomen-ploči nalazi se fotografija Halida Bešlića i emotivna poruka: "Nisi dao da se izvor zamuti. Hvala ti, Halide. Tvoja Knežina". Upravo na ovom mjestu, koje je zahvaljujući stihovima pjesme "Romanija" postalo simbol njegovog rodnog kraja, od danas će trajno živjeti uspomena na umjetnika čije su pjesme obilježile brojne generacije.

Promjena plana: Mladi Zmaj pomjerio svadbu zbog Svjetskog prvenstva

Promjena plana: Mladi Zmaj pomjerio svadbu zbog Svjetskog prvenstva

Mjesto sjećanja i zajedništva

Ceremonija je protekla u dostojanstvenoj atmosferi, uz prisjećanja na Halidov život i bogatu muzičku karijeru. Posebne emocije izazvalo je zajedničko izvođenje pjesme "Romanija", koju su okupljeni pjevali u znak zahvalnosti i poštovanja prema umjetniku koji nikada nije zaboravio svoje korijene.

Ideja o podizanju spomen-obilježja pokrenuta je nakon Halidove smrti, kada su mještani izrazili želju da na Knežak izvoru ostane trajna uspomena na čovjeka koji je ime Knežine i Romanije pronio daleko izvan granica Bosne i Hercegovine. Inicijativa je ubrzo dobila podršku brojnih građana, prijatelja i ljubitelja njegove muzike.

Zahvala svima koji su pomogli

Organizatori su nakon svečanosti uputili posebnu zahvalnost svima koji su podržali realizaciju ovog projekta.

"Posebnu zahvalnost upućujemo svim donatorima, prijateljima i ljudima dobrog srca koji su svojim doprinosom omogućili izgradnju ovog spomen-obilježja. Hvala svima koji su na bilo koji način pomogli da ovu ideju pretvorimo u stvarnost. Neka ovo mjesto bude simbol poštovanja, zajedništva i trajnog sjećanja. Vjerujemo da će buduće generacije ovdje zastati, odati počast i čuvati uspomenu. Od srca vam hvala na podršci, povjerenju i što ste danas bili zajedno s nama. Živi i zdravi bili!", poručili su.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije