Slučaj Picin park: Prekršajne prijave šetačima nakon godinu dana

Radiosarajevo.ba
Slučaj Picin park: Prekršajne prijave šetačima nakon godinu dana

Banjalučkim šetačima stigle su na naplatu prekršajne prijave od prošle godine.

Naime,  protiv devet lica podnesen je Zahtjev za pokretanjem prekršajnog postupka jer su, između ostalog, tokom nekoliko dana u junu prošle godine 'prelazili na crveno', te šetanjem po kolovozu 'ometali normalno odvijanje saobraćaja', piše Buka.

Ono što je banjalučke šetače najviše zbunilo u ovoj prekršajnoj prijavi jeste činjenica da policijski službenici tada nisu saopštili legitimisanim licima da su ovi počinili prekršaj, već da se radi o redovnom legitimisanju.

Banjalučki šetači okupljeni oko inicijative 'Park je naš' ranije su saopštili kako je pokretanje prekršajnog postupka još jedan pokušaj zastrašivanja šetača koji se vrši na njih preko policije RS.


Zanimljivo je napomenuti, a kako je dodao jedna od učesnika, da se postupak  protiv devetoro šetača dogodio nekoliko dana nakon odluke suda da izvođače radova građevine zbog koje se šetalo osudi na tri godine zatvora. 

Podsjećamo, Mile Radišić, vlasnik firme 'Grand trejd' i ostali optuženi u slučaju 'Medicinska elektronika' osuđeni su početkom novembra u Okružnom sudu u Banjaluci na ukupno 10 godina zatvora zbog manipulacije cijenama akcija ME i milionske štete pričinjene Republici Srpskoj. 

Tokom današnje rasprave, učesnici u postupku davali su svoje viđenje situacije u kojoj su se zadesili. Banjalučki šetači dali su do znanja da po pitanju konkretnog navoda iz Zahtjeva nisu krivi, dok je sud utvrdio kako se ipak radi o počinjenom prekršaju. Sud je cijelu situaciju posmatrao nevezano za proteste i počinjena djela tretirao isključivo kao saobraćajni prekršaj. 

Nakon više od dvočasovne rasprave, šetači su od strane sudije dobili ponudu koju je većina učesnika prihvatila – šetači su dobili uslovnu kaznu u trajanju od 6 mjeseci i trebaju platiti sudske troškove u iznosu od 50 KM. 

Troje banjalučkih šetača odbilo je ponudu suda.


Miodrag Dakić, iz Centra za životnu sredinu iz Banjaluke iznio je za BUKU svoje razloge neprihvatanja ponude:

''Jednostavno nisam mogao da prihvatim takvu vrstu odgovornosti jer mislim da je proces bio apsolutno nekorektan. Znači, niti sam tada kada su načinjena ta djela za koja me terete dobio bilo kakvo objašnjenje od policije da sam učinio neko krivično djelo. Prvi put sam zvanično saznao o ovom postupkuo kada sam dobio ovaj poziv na sud. I onda me pitaju da li sam ja tih dana načinio to djelo. Međutim, kako mogu da se godinu i po dana unazad sjetim tačno tih datuma i šta sam tih dana tačno radio. Ja jesam učestvovao u šetnjama, međutim, nisam siguran da sam tih dana baš šetao i da sam počinio ta djela za koja me terete'', rekao je Dakić za BUKU.

Još jedan od onih koji su odbili sudsku ponudu bio je i Branislav Tešanović.

''Ja lično nisam mogao da prihvatim odgovornost iz razloga što se ne sjećam da li sam sva ta tri dana, koja se spominju, bio prisutan, da li sam  prešao kroz crveno kako mi se stavlja na teret i da li sam sišao sa trotoara na kolovoz. Legitimisan sam kod kafića 'Staklenac', sto ili dvije stotine metara dalje od kolovoza. Nije mi rečeno zbog čega me legitimišu. Prekršajni postupak je pokrenut protiv nas nekoliko. Ja se stvarno ne sjećam i nije mi u skladu sa članom 242 Zakona o osnovama bezbjednosti u saobraćaju uručen nalog na licu mjesta'', kaže za Buku Tešanović.

Da li su počinili prekršaj, banjalučki šetači će saznati nakon glavne rasprave o čijem će terminu učesnici biti naknadno obaviješteni.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije