Potresan prizor iz Mostara: Vatrogasci na izmaku snaga nakon borbe s požarom
Na mostarskoj deponiji Uborak u ponedjeljak ujutro, 22. juna, oko 9 sati, izbio je požar koji se ubrzo proširio te zahvatio skladište, objekte i radne strojeve za reciklažu.
Požar je alarmirao sve hitne službe u gradu na Neretvi. Na teren izašlo 15 vatrogasaca sa sedam vatrogasnih vozila te su svi radnici evakuisani i nisu prijavljeni slučajevi povreda, a tokom dana broj vatrogasaca na Uborku se povećao. Oružane snage Bosne i Hercegovine sa pješadijom i cisternama su od početka uključene u gašenju požara, a podsjetili su kako je pomoć u gašenju iz zraka pružio i air tractor s mostarskog aerodroma.
Danas, više od 24 sata nakon izbijanja požara, svi angažovani na gašenju su uspjeli da lokalizuju požar i stave ga pod kontrolu, a tek tada su se prikazale razmjere užasa i potencijalne ekološke katastrofe.
Građanin BiH ogorčen: Otkazujem ljetovanje na hrvatskoj obali. Doživjeli smo šok, imali šta vidjeti
Uborak je gotovo u potpunosti pretvoren u zgarište, zbog čega je, u cilju zaštite zdravlja i sigurnosti građana, Gradska uprava Grada Mostara i Služba za civilnu zaštitu izdale su preventivne preporuke za stanovništvo: izbjegavanje boravka na otvorenom, zatvaranje objekata, zaštiti ranjivih skupina i zabrana korištenja otvorenih voda.
Posebno emotivan prizor zabilježila je jedna Facebook stranica posvećena vatrogascima koja je objavila sliku umornih i iscrpljenih vatrogasaca koji su se borili sa požarom na Uborku, a koja se vrlo brzo proširila društvenim mrežama otkrivajući svu surovost i težinu posla kojim se ovi heroji bave.
Stručnjaci kategorični: "Dim iznad Sarajeva i Mostara, upozorenja koja ne smijemo ignorisati"
Trenutno se radi na zasipanju požarišta-deponije šljunkom, a sada predstoji borba za iznalaženje rješenja problema odvoza i deponovanja otpada s područja Mostara.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.