Osman Mehmedagić Osmica pred Sudom BiH: 'Nisam kriv'
U četvrtak, 20. februara, u Sudu Bosne i Hercegovine održano je ročište bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanu Mehmedagiću Osmici za izjašnjenje o krivici.
Osman Mehmedagić se na današnjem ročištu izjasnio da nije kriv.
Sutkinja Željka Marenić je pojasnila da bi glavni pretres trebao biti zakazan u periodu od 30 dana, a najkasnije eventualno u periodu od 60 dana.
Sarajevo "prodisalo", vjetar rastjerao smog: Pogledajte očaravajuće prizore decembarske noći
Podsjetimo, on se tereti da je periodu od novembra 2019. do 27.2.2023. godine, odnosno do razrješenja dužnosti generalnog direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine (OSABIH), navedenu dužnost obavljao iako nije posjedovao visoku stručnu spremu koja je zakonom propisana kao uvjet za obavljanje ove funkcije.
Na taj način je zloupotrijebio svoj službeni položaj da bi sebi omogućio dalji ostanak na funkciji i na taj način održao službeni i društveni utjecaj, te stekao imovinsku korist u vidu plaće, za funkciju za čije obnašanje nije ispunjavao zakonom propisane uvjete.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.