'Nije bilo etničkog čišćenja u Bosanskoj krajini'

Radiosarajevo.ba
'Nije bilo etničkog čišćenja u Bosanskoj krajini'

Vojni ekspert odbrane Dragomir Keserović negirao je na suđenju Radovanu Karadžiću da su srpske snage u proljeće i ljeto 1992. provele etničko čišćenje Bošnjaka i Hrvata u Bosanskoj krajini.

Karadžić nastoji nalazom Keserovića da 'pobije' navode vojnog vještaka Tužilaštva Ewana Browna da su Jugoslovenska narodna armija (JNA) a potom i Vojska Republike Srpske (VRS) prisilno premjestile hiljade nesrba, javio je u ponedjeljak BIRN - Justice Report.

Brown je u novembru 2011. posvjedočio da je to učinjeno u skladu s prvim strateškim ciljem - vojnim razdvajanjem Srba od Bošnjaka i Hrvata - koji je rukovodstvo bosanskih Srba na čelu s Karadžićem proklamovalo u maju 1992. godine.

„Smatram da se stanovništvo uglavnom iseljavalo zato što je u BiH počeo rat, što je vladala nesigurnost i što je svako nastojao otići sa tog prostora i sačuvati sebe, porodicu, imovinu. Opšti uslovi ključni su uzrok iseljavanja“, naglasio je Keserović, penzionisani general VRS-a.

Karadžić, tadašnji predsjednik Republike Srpske, optužen je za progon muslimanskog i hrvatskog stanovništva iz 20 bh. opština, kao i za druge zločine u BiH, podsjeća BIRN.

Vještak Keserović je kazao da se nisu samo nesrbi iseljavali iz Krajine, nego i mnogi Srbi. Keserović je pobijao i konstataciju Browna da su na početku rata u BiH Srpska demokratska stranka (SDS) i JNA zajedno radile na stvaranju uslova za odvajanje Srba od drugih naroda i njihovo smanjivanje na minimum na srpskim teritorijama. Nazivajući to olakom kvalifikacijom, Karadžićev vojni ekspert izjavio je da je na osnovu istih dokumenata koje je i Brown analizirao zaključio da je JNA činila sve da situaciju smiri i drži pod kontrolom i da zaštiti i Srbe i nesrbe, saopštio je BIRN.

„Vremenom će doći do približavanja SDS-a i JNA, jer će druga dva naroda svojim napadima praktično gurnuti JNA ka SDS-u“, kazao je svjedok.

Bošnjačko vodstvo započelo rat

On je optužio bošnjačko vodstvo da je napadima na JNA na Skenderiji i u Dobrovoljačkoj ulici u maju 1992. 'zapalilo' Sarajevo, a zatim "dolinu Drine i dolinu Sane" i tako praktično izazvalo rat u BiH.

Te napade, po Keserovićevoj ocjeni, ekspert optužbe Brown je minimalizirao, prikazujući ih kao "sporadične", s malim brojem žrtava.

„Ja kažem da su to bili okidači za kasnije odgovore JNA. Incidente i kasnije veće sukobe inicirale su akcije muslimana protiv JNA - rekao je Keserović.

Ne negirajući da su se dešavali i incidenti u kojima su stradali Bošnjaci i Hrvati, vještak odbrane je tvrdio da to nije bila službena politika vlasti i vojske, koje su se "zalagale sa zaštitu manjina i kažnjavanje zločina".

Keserović je Brownu prebacio i da je ekstremističke stavove pojedinaca na srpskoj strani pripisivao zvaničnim stavovima organa.

Suđenje Karadžiću se nastavlja 9. jula, saopštio je u ponedjeljak BIRN - Justice Report.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije