Nema razloga za uznemirenost: Taktična vježba MUP-a RS do jutra u banjalučkim naseljima

/ Komentari (6)

Povratak na članak
Objavite komentar kao gost ili se prijavite.

NAPOMENA: Komentari su isključivo lični stavovi autora. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i pisanja komentara koji podstiču na mržnju. Strogo zabranjen bilo kakav govor mržnje na portalu radiosarajevo.ba, zbog kojeg možete biti krivično procesuirani. Radiosarajevo.ba ima pravo i obavezu da na zahtjev zvaničnih organa dostavi podatke o korisniku čiji komentari sadrže govor mržnje, kao i da korisniku trajno blokira pristup. Obaviještavamo vas da svaki čitatelj dobrovoljno pristupa čitanju i kreiranju komentara i prihvata mogućnost da neki komentari mogu sadržavati narativ koji je u suprotnosti sa vjerskim, nacionalnim, moralnim i drugim načelima. Radiosarajevo.ba ima pravo da obriše sporne ili prijavljene komentare bez najave i objašnjenja. Radiosarajevo.ba koristi automatski sistem prepoznavanja i uklanjanja govora mržnje i drugih neprimjerenih sadržaja u komentarima.

Da znate šta vas čeka ako...

A to je prijeko potrebno hehehehe. Demonstracija sile, al ovaj put građanima RS-a hehehe.

Mali entitet iz dva dela

Brzo se uznemiri

naslov vježbe - Buna na dahije - 3. deo, 21 vek!

Buna na dahije je, zapravo, sinonim za Prvi srpski ustanak (1804.-1813.), koji je nastao kao neposredna reakcija na nasilje i teror četvorice turskih upravitelja, poznatih kao dahije, nad srpskim stanovništvom u Beogradskom pašaluk*******nak je započeo sečom knezova, kada su dahije ubile srpske vođe, a predvodio ga je Karađorđe Petrović, što je dovelo do oslobođenja srpskih zemalja i postavljanja temelja za buduću samoupravnu kneževinu.

Tko su bili dahije?

Dahije su bili vođe janičara koji su 1801. ubili beogradskog pašu, Hadži Mustafa-pašu, i preuzeli vlast u Beogradskom pašaluku. Nasiljem i diktaturom podijelili su pašaluk na četiri dijela i uveli samovolju, ukidajući ranije povlastice koje su Srbi uživali. Koji su bili uzroci bune? Dahije su ukinule povlastice iz 1793. i 1794. godine. Sami su ubirali poreze, presuđivali po svojoj volji i terorizirali narod. "Seča knezova" - pogubljenje srpskih narodnih glava. Kako je započela buna? Kada su dahije saznale za plan Srba da se pobune, sprovele su "seču knezova" 1804. godine, čime su zapravo ubrzale izbijanje ustanka. Na saboru u Orašcu, srpski ustanici su za vođu izabrali Karađorđa Petrovića. Važnost bune na dahije: Buna je dovela do oslobođenja velikog dela Beogradskog pašaluka. Predstavlja ključni događaj koji je utro put za Prvi srpski ustanak, te stoga i za konačno stvaranje Kneževine Srbije.

Daa...

Brzo se uznemiri ka Mali entitet iz dva dela Brzo se uznemiri zbog "izlapele" kisele vode. Nego Žile burazeru, šta ima u Prokuplje a ?

***

***

/ Najnovije