Mirni protesti žiranata i boraca u Sarajevu

Radiosarajevo.ba
Mirni protesti žiranata i boraca u Sarajevu
/ FOTO: Radiosarajevo.ba

FOTO: Radiosarajevo.ba

Predstavnici Udruženja za zaštitu žiranata kao i brojni demobilisani borci okupili su se danas na platou Skenderija u Sarajevu - prilaz prema zgradi Federalnog parlamenta im je onemogućen.

Naime, okupljeni čekaju sjednicu Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, koja se održava danas i sutra. Demobilisani čekaju raspravu o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o potvrđivanju prava na prijevremenu starosnu penziju, ostvarenu pod povoljnim uslovima, a žiranti Prijedlog zakona o zaštiti žiranata.

Razlog protesta boraca je što se sa dnevnog reda današnje sjednice Zastupničkog doma želi skinuti Prijedlog zakona o dopunama Zakona o potvrđivanju prava na prijevremenu starosnu penziju ostvarenu pod povoljnim uslovima.

Borci tvrde da bez obrzira na to što zahtijeva MMF od Federacije da se usvoji cjelovit zakon o penzionisanju za sve kategorije oni ne pristaju na taj zahtjev. 

Protesti su mirni, incidenata nema, a na platou je prisutan veliki broj pripadnika organa sigurnosti.


"Mi smo došli da damo mirnu podršku da se taj zakon usvoji i da prestane agonija koja već tri-četiri godine mući građane ove države", rekla je predsjednica Udruženja za zaštitu žiranata Kantona Sarajevo Dženana Hadžimahmutović.

Ukoliko zakon ne bude izglasan Hadžimahmutović je rekla a će onda biti primorani obratiti se sudu u Strasbourgu.

Ona je za Fenu kazala je da se očekuje da ovim zakonom bude propisano da banke prvenstveno traže potraživanja od dužnika a nikako od žiranata, te da zakon bude primjenjivan retroaktivno kako bi prestala agonija ovih ljudi koja traje tri godine.

Iz Udruženja banaka navode i da bi tražena retroaktivna primjena najavljenog zakona izazvala pravi haos u kreditnom, odnosno finansijskom poslovanju, kao i da bi njegova primjena dovela do većih troškova kredita.

Po njenim riječima u BiH trenutno ima oko 200.000 prevarenih žiranata i oko 20.000 zabilježbi na njihovu imovinu i u slučaju da banke pokrenu proces naplate na ulici bi se moglo naći oko 80.000 ljudi.

Stavovi predlagača federalnog zakona o zaštiti žiranata u Federaciji Bosne i Hercegovine i bankarskog sektora podijeljeni su u pogledu mogućih efekata tog zakonskog teksta.

Iz bankarskog sektora, pak, tvrde da je broj prevarenih žiranata, koji navode građanska udruženja, veoma diskutabilan i da se ne slaže sa statistikom Agencije za bankarstvo prema kojoj je broj takozvanih loših kredita, koje vraćaju žiranti, samo 0,4 posto u odnosu na ukupan broj kredita ugovorenih i sa žirantom.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije