Milorad Dodik: PIC ne treba da postoji

Radiosarajevo.ba
Milorad Dodik: PIC ne treba da postoji

 

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da Savjet za provođenje mira u BiH (PIC) ne treba da postoji i da se održava zahvaljujući velikim silama. Dodik je istakao da PIC nije dejtonska institucija, već samoproglašena, koju nije niko prihvatio na ovom prostoru.

"Oni su u funkciji realizacije projektovanog koncepta BiH koji je antidejtonski. Zato se mnogi bave pitanjima koja nisu dejtonska", rekao je Dodik za Radio-televiziju Republike Srpske. On je istakao da od BiH uporno pokušavaju da naprave monstruma koji ne može da funkcioniše, a nikad ozbiljno nisu počeli da provode Dejton, javlja agencija Srna.

"Ovdje postoji Dejton koji neko smatra kao osnovu koju treba nadograđivati i napraviti unitarnu i centralizovanu BiH i proglasiti je svetinjom i onda, ko se god ogriješi od nje, ne samo da ima pravne, već ima i moralne sankcije", rekao je Dodik povodom današnjeg kominikea PIC-a.

Predsjednik Srpske istakao je da PIC legitimnost izvlači iz političke moći zemalja učesnica i da se od Savjeta, koji je trebalo da se bavi pitanjem provođenja Dejtona, kasnije degradirao i postao mjesto presude. Iz straha da Republika Srpska ne učini unilateralni potez, kao što je to uradilo Kosovo proglasivši nezavisnost, kaže Dodik, oni su tu da reaguju. "Mi ćemo čekati da njih više ne bude ovdje i legalizovaćemo pravo na status. Naša politika se zasniva na tome", rekao je Dodik.

On je istakao da je to težak dugogodišnji i višedecenijski proces u kome se mora braniti Republika Srpska. "Sada pokušava da se zloupotrijebi teška ekonomska situacija, koja će proći, ali ne smijemo da zaboravimo da se samo jednom izgubljena Republika Srpske nikada više ne može vratiti."

On je naglasio da se treba stvoriti društvena klima i potrebna društvena masa koja će promovisati najvažnije vrijednosti, a to je Republika Srpska.


Dodik je poručio da ništa ne može da bude riješeno izvan Dejtonskog sporazuma. "Republika Srpska nema skrivene planove i podržava slovo Dejtona. Mi nećemo ići izvan Dejtona i Ustava i po pitanju vojne imovine", rekao je Dodik.

Govoreći o dijelu kominikea PIC-a, protiv koga je bila Ruska Federacija, a u kojem se traži da bude riješeno pitanje crkve na Budaku, Dodik je poručio da to pitanje "neće biti riješeno, zato što su arogantni i bezobrazni": "To je apsolutno neprimjereno. Kominike je karikatura, jer u osnovama formiranja PIK-a stoji da se odluke donose konsenzusom i da, ukoliko je jedna članica protiv toga, onda nema odluke."

Podsjećajući da je na ovoj sjednici PIK-a protiv bila Rusija, a na prošloj Turska, Dodik ističe da to govori o apsurdnosti te međunarodne strukture. Povodom kritika zamjenika pomoćnika američkog državnog sekretara Filipa Rikera da predsjednik Srpske sprečava realizaciju sporazuma o imovini, Dodik je rekao da je ta imovina riješena u Dejtonu.

"Ona je locirana u nadležnost entiteta. BiH ima pravo na stvari koje su propisane Dejtonom i to je devet nadležnosti, a za sve ostalo što BiH može da pribavi mora da ima sporazum entiteta kao podlogu", objasnio je Dodik.

On je istakao da Riker drži lekciju na pitanjima koja nisu u nadležnostima PIC-a, niti su dio Dejtona, i miješa se u unutrašnje odnose u BiH, što je suprotno deklaraciji i konvenciji u Beču o diplomatskim odnosima. Dodik je rekao da je kritiku Rikera shvatio kao prijetnju, ali da se nije uplašio i da taj posao neće biti riješen na način kako to oni hoće.

"Moja poruka njima je da me niste prepali i da neću to uraditi. Sada ste zakomplikovali tu situaciju još više i sad je vraćam na Ustav BiH, koji kaže da je to imovina Republike Srpske", rekao je Dodik.

On je podsjetio da je prijedlog Srpske bio da u vojnu imovinu uđe 21 lokacija iz Republike Srpske, s tim da Ministarstvo odbrane BiH ne može da raspolaže sa tom imovinom na način da je prodaje ili daje u zakup i da ta imovina, kada im više ne bude potrebna, bude vraćena entitetima.

"Rekli smo da na ovaj način rješavamo i pitanje državne imovine", istakao je Dodik i dodao da je Rikerova poruka da bude riješeno pitanje vojne imovine radi ulaska u NATO, a da se pitanje državne imovine nikada ne riješi, kako bi ostao OHR.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije