Dodik zabranio svim institucijama RS-a kontakte sa RTVFBiH

Radiosarajevo.ba
Dodik zabranio svim institucijama RS-a kontakte sa RTVFBiH

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik uputio je zvaničan akt svim institucijama na svim nivoima vlasti Republike Srpske da ne pristanu ni na kakve pozive, davanje izjava, ili bilo kakav oblik saradnje sa novinarima i urednicima Federalne radio-televizije. Akt je potpisan 5. marta ove godine

“Poštovani, u slučaju da Vam se obrate urednici ili novinari Federalne radio-televizije upućujući vam poziv za gostovanje u emisijama radija ili televizije ili za davanje izjava, komentara i reakcija za Federalni radio ili televiziju, isti poziv treba da odbijete i uskratite ovu medijsku kuću za bilo kakvu saradnju koja podrazumjeva i eventualni marketing. Također, potrebno je da o navedenom obavijestite uprave i upravne organizacije koje se nalaze u Vašem sastavu. Instrukcija se odnosi i na samostalne uprave, upravne organizacije i javna preduzeća. S poštovanjem, predsjednik Vlade Milorad Dodik", glasi saopćenje, odnosno svojevrsna premijerova instrukcija.

Borka Rudić: Presedan u demokratskim medijima 21. stoljeća

Borka Rudić, predsjednica Udruženja BH novinara, "instrukciju" premijera RS-a Milorada Dodika ocjenjuje kao presedan u demokrtaskom društvu u 21. stoljeću.

"Podsjeća nas na vrijeme kad je Vlada RS-a donijela sličnu odluku protiv BHRT-a i povukla je nakon mjesec dana", rekla je Rudić za FTV.

"Premijer RS-a ovom odlukom i naredbom prekoračuje svoja ovlaštenja, jer on nema pravo ni po kojem zakonu tražiti od ministara, ljudi koji su na čelima određenih uprava, javnih preduzeća i institucija da krše određene zakone. I ovim činom premijer RS-a je pokazao kako svojim odlukama može da manipulira ključnim ljudima u vlasti RS-a i javnim institucijama", dodala je Rudić.

Atak na slobodu medija

Novinari našeg portala Radio Sarajevo, prilikom razgovora sa ovlaštenom osobom iz institucije koja se nalazi u Istočnom Sarajevu, također su naišli na neobično ograđivanje od davanja izjava. Osoba sa kojom smo kontaktirali pristala je odgovoriti kao profesionalac, u oblasti svoje struke, ali ne kao zaposlenik institucije RS-a. Očito su neke od institucija i nivoa vlasti ovaj akt shvatili kao zabranu davanja izjava bilo kojim medijima sa teritorija Federacije BiH.

Na ovakav postupak Milorada Dodika reagirao je i Ured ombudsmena, Helsinški komitet BiH, kao i Američka ambasada u Sarajevu.

Jasminka Đumhur, ombudsman za ljudska prava BiH, smatra da u ovom slučaju postoje postoje dva aspekta. Jedan je političke odgovornosti, drugi pravne.

"Uskraćivanje javnih tijela informacije prema bilo kojim serviserima, medijima indirektno dovodi i do ugrožavanja građanstva da dobiju inforemaciju. Nadležna tijela kao javna tijela dužna su osigurati informaciju građanstvu", tvrdi Đumhur.

Instrukcija Milorada Dodika, smatra Sinan Alić, vršilac dužnosti predsjednika Helsinškog komiteta BiH, vrijeđa ljudsko dostojanstvo i udarac je temeljima slobodnog, demokratskog i civilnog društva u ovoj zemji.

Ovim povodom reagovala je i Američka ambasada u Bosni i Hercegovini. Sjedinjene Države snažno podržavaju slobodu govora i slobodu izražavanja. Izabrani zvaničnici trebaju biti odgovorni biračima, direktno i putem medija. Novinari bi trebali biti u mogućnosti da svoje izvještaje temelje na najširem mogućem spektru izvora, stoji u reagovanju Ambasade SAD-a u BiH.

OHR i OSCE: Politički pritisak na medije nedopustiv

Reagovao je i OHR. Uputa da se bojkotuje jedan medij ograničava pravo građana da budu informisani i suprotna je principima slobode medija i slobode pristupa informacijama, ugrađenim u Ustav RS-a. Pristup informacijama promoviše veću transparentnost i odgovornost vlasti i ključan je u demokratskim procesima. Ovakve instrukcije su neprihvatljive u demokratskom društvu, stoji u saopćenju OHR-a, prenosi FTV.

U reakciji OSCE-a stoji da javni emiteri ne bi smjeli biti izloženi bilo kakvoj vrsti političkog pritiska i ograničenja. Zvaničnici vlasti moraju znati da postoje pravni mehanizmi za tužbe kojim rješavaju sporove, umjesto što šalju poruku o proizvoljnom miješanju u rad pojedinih elemenata sistema medija.

BiH je bila jedna od prvih država u regiji koja je usvojila Zakon o slobodi pristupa informacijama koji je utemeljen na najboljim primjerima iz prakse iz čitavog svijeta. Instrukcija premijera RS-a upućena svim zvaničnicima vlasti, vladinim organizacijama i javnim preduzećima, nažalost, narušava principe ovog zakona.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije