Dobre vijesti: BiH ima najnižu stopu inflacije u regiji

4
Radiosarajevo.ba
Dobre vijesti: BiH ima najnižu stopu inflacije u regiji
Foto: Centralna banka BiH / Novac / Ilustracija

Srbija je i dalje rekorder u regiji po godišnjoj stopi inflacije. Prema posljednjim podacima objavljenim u zemljama regije, Srbija je na prvom mjestu s godišnjom inflacijom u februaru od 6.4 posto.

Slijedi Crna Gora s godišnjom inflacijom od 4.4 posto (podaci su za januar 2024.), zatim Hrvatska (4.1 posto), Slovenija (3.4 posto), Sjeverna Makedonija s godišnjom inflacijom od tri posto, Albanija s 2.6 posto. BiH ima najnižu stopu inflacije u regiji, koja je u januaru 2024. godine iznosila 1.96 posto na godišnjem nivou.

Inflacija u Srbiji u februaru je pala sa 6.4 posto u januaru na 5.6 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku.

Prva grupa hadžija iz BiH 16. maja kreće put Mekke

Prva grupa hadžija iz BiH 16. maja kreće put Mekke

Cijene proizvoda i usluga za ličnu potrošnju u februaru 2024. u odnosu na januar 2024. u prosjeku su više za 0.6 posto.

Potrošačke cijene u februaru 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine više su za 5.6 posto, dok su u odnosu na decembar 2023. u prosjeku više za 0.9 posto.

Posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga razvrstanih prema namjeni potrošnje, u februaru 2024. u odnosu na prethodni mjesec rast cijena zabilježen je u grupama alkoholna pića i duhan (2.0 posto), prevoz (1.9 posto), restorani i hoteli (1.0 posto), u grupama hrana i bezalkoholna pića i zdravlje (po 0.4 posto), piše BHRT

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije