Dječiji parlament poručuje političarima: Želimo da čujete naš glas

Radiosarajevo.ba
Dječiji parlament poručuje političarima: Želimo da čujete naš glas

Povodom 25. godišnjice Konvencije o pravima djeteta, UNICEF je danas u zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u Sarajevu organizirao susret djece i odraslih, a cilj je povećati razumijevanje o pravima djeteta u društvenom kontekstu potrebnom za njihovo ostvarivanje, osiguravajući da dječiji glas bude dovoljno snažan i da ga čuju odgovorni nosioci odluka. 

Kao i svuda u svijetu, UNICEF u BiH provodi niz aktivnosti na promociji prava djece, u saradnji sa svim zainteresiranim partnerima, a jedna od tih aktivnosti je i anketno istraživanje koje je realizirao u augustu i septembru ove godine, a u kojem je sudjelovalo više od 1.600 djece. 

Na današnjem dječijem parlamentu djeca i odrasli imali su priliku prezentirati predstavnicima političkih partija rezultate istraživanja i probleme koje imaju. 

Iz UNICEF-a kažu da su istraživanjima obuhvaćene posebno ugrožene grupe djece, poput romske djece, djece s teškoćama u razvoju, djeca u odgojnim institucijama i djeca bez roditeljskog staranja. 

Predstavnik UNICEF-a u BiH dr. Ayman A. Abulaban je novinarima kazao da je istraživanje bilo fokusirano na poštivanje prava djece, te da su djeca iskazala velika očekivanja od političkih stranaka i pokazala da su sazrela jer postavljaju pitanja vezana za zdravlje, socijalnu zaštitu i nasilje. 

"Ono što je nama kao UNICEF-u drago jesu upravo djeca koja će danas predstaviti rezultate svojih istraživanja i prezentirati ih predstavnicima političkih stranaka", kazao je Abulaban. 

Djeca iz čitave Bosne i Hercegovine okupljena danas na dječijem parlamentu poslala su vrlo jezgrovitu poruku i uputu. 

Smatraju da političari koji žele da pomognu da se ovo stanje prevaziđe, trebaju osigurati besplatne lijekove za svu djecu u BiH, osigurati više ljekara, pedijatara, logopeda, defektologa posebno u udaljenim mjestima u BiH. 

Također, potrebno je osigurati usluge tumača znakovnog jezika u javnim ustanovama, osigurati prijateljsko postupanje medicinskog osoblja prema djeci. 

Jedan od zaključaka istraživanja jeste i to da je potrebno uvesti ljekarske posjete u školama, osigurati zdravstvenu zaštitu, usluge i za romsku djecu, regulirati zdravstvenu zaštitu na nivou BiH. 

Učesnik današnjeg dječijeg parlamenta Danijal Kovačević iz Zenice, učenik Osnovne škole „Centar za slijepu i slabovidnu djecu i omladinu“ Sarajevo, smatra da bi zdravstveni sistem za djecu trebao biti na nivou BiH, te se zalaže za to da njegova zdravstvena knjižica treba biti validna u svim kantonima u FBiH i čitavoj BiH.

Smatra da također djeca imaju pravo na besplatna ortopedska pomagala, te da i tu postoji diskriminacija. U nekim kantonima se to pravo koristi, a dok u ZDK-u on nema pravo ni na jedno ortopedsko pomagalo, te se zalaže da treba osigurati dobivanje ortopedskih pomagala bez učešća roditelja. 

Na pitanje novinara hoće li politički lideri i političke partije čuti današnji vapaj djece, Danijal kaže da sumnja, jer „oni i što čuju ne čuju i što vide ne vide“. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije