Daniel Serwer: Amerika nikad ne bi dozvolila raspad BiH

Radiosarajevo.ba
Daniel Serwer: Amerika nikad ne bi dozvolila raspad BiH

Nakon što su javnost u Bosni i Hercegovini uznemirile nedavne tvrdnje pojedinih zvaničnika i analitičara da su Sjedinjene Američke Države sve manje prisutne u ovoj zemlji i da postoji bojazan od njenog skorog raspada, Daniel Serwer, ugledni američki ekspert za Balkan i profesor na američkom Univerzitetu John Hopkings izjavio je u intervjuu za Anadolu Agency da ''SAD nikada ne bi dozvolile raspad Bosne i Hercegovine''.

"SAD nikada neće dozvoliti da se Bosna i Hercegovina raspade. Washington ne bi dozvolio podjelu države. Ipak, pitanje je da li će doći do dublje integracije zemlje. Svaki oblik dublje integracije u BiH zavisi od domaćih snaga i domaćih političara koji treba da se dogovore o obliku saradnje", kazao je ugledni profesor.

Također, on smatra da ni međunarodna zajednica u ovom momentu ne želi podjelu BiH, jer bi to vodilo u sukobe i rat, što oni ne žele.

"Međunarodna zajednica ne bi dozvolila nikakvu dezintegraciju i raspad BiH jer bi to destabiliziralo ne samo BiH nego i cijeli region Balkana. Međunarodna zajednica ne želi novi rat u BiH", rekao je Serwer.

Ipak, vjeruje da je Amerika posljednjih godina u značajnoj mjeri smanjila svoj angažman u BiH očekujući veći utjecaj EU-a u toj zemlji.

"Mislim da se SAD trenutno distancirao od BiH. Administracija u Washingtonu smatra da je BiH sada prvenstveno odgovornost Evropske unije i njenih političara. SAD čak idu dotle da dobrodošlim u BiH smatraju i pojačan angažman Turske. Ipak, moramo shvatiti da je pitanje suvereniteta BiH i njenog teritorijalnog integriteta još uvijek nešto o čemu se interesira Washington, a posebno ako bi teritorijalni integritet BiH bio ugrožen. SAD nikada ne bi dozvolile ugrožavanje suvereniteta BiH", istakao je američki profesor.

Mišljenja je da SAD, ipak, neće nametati neki drugi Ustav BiH domaćim političarima  BiH već će samo pokušati da stvore potrebni ambijent za promjene najvišeg pravnog akta.

''Ustav je stvar samih Bosanaca i Hercegovaca. Možda SAD mogu pokušati da pomognu kako bi se stvorili povoljni uvjeti za ustavne reforme. Ali mislim da SAD neće direktno tražiti nametanje promjena u BiH", kazao je on.

Ocjenjuje kako Amerikanci smatraju da su odvojili dovoljno pažnje i diplomatskih napora za BiH tokom 1990-tih.

"Međunarodna zajednica je osigurala Daytonski sporazum za BiH, koji je zasigurno i dio problema u zemlji. Ali to ne znači da međunarodna zajednica mora da riješi probleme u BiH, iako bi mogla kada bi to htjela. Amerikanci zasigurno osjećaju da su oni dali Bosni jedan dio svoga vremena i pažnje. Ali već danas oni imaju mnogo važnijih stvari i većih prioriteta u svijetu", rekao je Serwer.

Kosovo prije BiH u EU

Stoga snažno vjeruje da će proces evropskih integracija igrati sve značajniju ulogu u BiH. Posebno u kontekstu rješavanja političkih i društvenih problema zemlje.

"Mislim da bi Washington, Berlin i Zagreb mogli zajedničkim snagama da urade značajan dio posla da stvore uslove u kojima bi onda Bosanci mogli da pronađu rješenje za svoje probleme i izazove koji ih muče. Jedno je sigurno, a to je da će proces priključenja u EU igrati vrlo značajnu ulogu i ponuditi Bosancima inicijative za rješavanje problema", ocijenio je univerzitetski profesor.

Ipak, ističe kako BiH vrlo sporo napreduje na putu prema EU upozoravajući da bi čak i Kosovo moglo ući u EU prije Bosne.

"Mislim da bi BiH mogla ostati izolirana i na marginama svih dešavanja u EU. Sigurno je da neće biti popuštanja od strane EU-a. Bosna će morati da ispuni sve potrebne uslove za članstvo u EU kako bi postala članica te međudržavne zajednice. Ali već sada značajno zaostaje za svojim susjedima. Crna Gora, Srbija i Makedonija imaju dobre šanse da uđu u EU prije Bosne. Čak i Kosovo bi moglo ući u EU prije Bosne zbog njegovog strateškog značaja. A ako Bosancima smeta takav slijed događaja, onda moraju birati političare koji će ih ubrzano pripremati za ulazak u EU i voditi prema Zapadu", rekao je on.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije