Ambasador BiH u Srbiji: "Amerikanci su poručili da od 1. jula ne žele da vide Schmidta u BiH"

4
Radiosarajevo.ba
Ambasador BiH u Srbiji: "Amerikanci su poručili da od 1. jula ne žele da vide Schmidta u BiH"
Foto: Printscreen / Aleksandar Vranješ

Upravni odbor Vijeća za provedbu mira (PIC) održat će u utorak, 30. juna, novu sjednicu na kojoj će u fokusu biti imenovanje novog visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini.

Prema dostupnim informacijama, u opticaju su dvojica diplomata – italijanski Antonio Zanardi Landi, kojeg podržavaju Sjedinjene Američke Države, te francuski Rene Troccaz, koji ima podršku većine zemalja Europske unije.

Ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ izjavio je kako Washington i dalje inzistira na svom prijedlogu da poziciju preuzme Antonio Zanardi Landi te da se razmatra nekoliko mogućih scenarija za dovršetak ovog procesa.

Opasne vrućine: U dijelu BiH povećan broj pacijenata u Domu zdravlja, ovo su najčešći simptomi

Opasne vrućine: U dijelu BiH povećan broj pacijenata u Domu zdravlja, ovo su najčešći simptomi

Prema njegovim riječima, jedan od scenarija uključivat će kompromise kako bi se osiguralo imenovanje italijanskog diplomata.

"S druge strane EU će podržati Landija, ali uz mnoge ustupke, prije svega da moraju ostati Bonska ovlaštenja. Smatraju da je potrebno da se novi visoki predstavnik pozabavi Agendom 5+2, i da se državna imovina mora staviti u fokus budućeg visokog predstavnika. Isto tako da se zaobiđe Vijeće sigurnosti UN-a, dakle da PIK bira visokog predstavnika", naglasio je Vranješ.

Još 7 dana do isteka roka: Da li će BiH konačno dobiti nasljednika Christiana Schmidta?

Još 7 dana do isteka roka: Da li će BiH konačno dobiti nasljednika Christiana Schmidta?

On također tvrdi da američka strana nije pokazala spremnost na prihvaćanje uvjeta koje pokušavaju nametnuti London, Bruxelles, Pariz i Berlin. U slučaju da se ključni akteri ne uspiju usuglasiti, Vranješ navodi da postoji i alternativno rješenje.

"Postoji još jedan scenarij, da se ne dogovore, i u tom slučaju imali bi v.d. visokog predstavnika do imenovanja novog, a to je supervizor za Brčko distrikt Louis Crishock, ali Amerikanci su jasno poručili da od 1. jula ne žele da vide Christiana Schmidta u BiH", zaključio je Vranješ.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije