Alkalaj primio ambasadora Hrvatske

Radiosarajevo.ba
Alkalaj primio ambasadora Hrvatske
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Sven Alkalaj primio je danas ambasadora Republike Hrvatske u BiH Tončija Staničića.

Kako je saopćeno iz MVPBiH, razgovarano je o aktualnoj političkoj situaciji u BiH u kontekstu predstojećih općih izbora, bilateralnim odnosima, odnosima u regiji i evroatlantskim integracijama.

Sugovornici su značajnim ocijenili održavanje dobrosusjedskih odnosa na visokoj razini te ukazali na potrebu što skorijeg održavanja druge sjednice dviju vlada, kojoj bi domaćin trebala biti Bosna i Hercegovina.

Zajednički projekti na kojima dvije države rade, također doprinose pomirenju i jačanju povjerenja. Značajnim je ocijenjeno redovito održavanje trilateralnih sastanka ministara vanjskih poslova BiH, Hrvatske i Turske, od kojih će sljedeći biti održan krajem septembra u Njujorku na marginama zasjedanja Generalne skupštine UN-a.

Ambasador Hrvatske u BiH Staničić ponovio je potporu Hrvatske Bosni i Hercegovini na putu ka Evropskoj uniji, istaknuvši da će ta potpora biti još veća kada Hrvatska postane članica.

Prije toga, istaknuo je ambasador, BiH i sama mora uložiti napore i pokazati napredak. Ministar Alkalaj je istaknuo da u BiH postoji velika potpora javnosti ulasku u EU, te izrazio nadu da će BiH do kraja godine predati aplikaciju za članstvo u EU.

radiosarajevo.ba

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije